RÁKOSNÍČEK A JEHO RYBNÍK (2012)

Jana Ryšánek Schmiedtová

Žánr: pohádka
Obsazení: 3 herci, loutky

            Pohádky s písničkami pro děti od 3 let a jejich hodné rodiče na motivy knihy Jaromíra Kincla a Zdeňka Smetany Rákosníček a rybník.

V lese na břehu rybníčku Brčálníku bydlí zelený mužíček Rákosníček. Nejraději ze všeho spí, pospinkává, dává si šlofíčka nebo podřimuje. To ale většinou nemůže, má totiž na starosti to, co se děje pod hladinou. A i když si ne vždy se vším ví rady, každá z pěti krátkých pohádek nakonec dobře dopadne.

            V prvním příběhu Velká podvodní loupež pomáhá Rákosníček krásné víle Julince chytit raka loupežníka, který jí ukradl perly duhovky. V druhé části Chodící ryba pak Rákosníček na vlastní kůži zjistí, jaký je rozdíl mezi chodící rybou a pulcem. Omylem si totiž maličkou žabičku splete se zázrakem přírody a je z toho pořádná ostuda. Ve třetí pohádce Starosti s módní přehlídkou navštíví bažinatopuškvorcový rybníček rybka závojnatka – všem rybám, žabákovi i Rákosníčkovi sice ukáže, co právě frčí v podvodní módě, a jak být šik, nakonec ale jen tak tak, že ji nesezobne čáp, kterého všechna ta blyštivá nádhera přiláká lovit k Brčálníku. Čtvrtý příběh Jak Rákosníček vyhnal z Brčálníka lenost vypráví o tom, jak musela pod hladinou zasáhnout štika Zubatka. Všude tam totiž panovala taková lenost, až hrozilo, že rybníček zaroste z nehybnosti žabincem. V poslední pohádce Přichází zima přichází překvapivě zima. Sluníčko musí na odpočinek, nedá se nic dělat. Brčálník je třeba zazimovat, a tak Rákosníček zkouší všechny podvodní tvory, zda ví, co mají za povinnosti během mrazivého období. Vítr pak rybky pětkrát zhoupne a musí se na odpočinek. Rákosníček jde konečně spokojeně na kutě. Pohádka končí, zima začíná.             

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.