WINTER IN BERLIN

Ian R. Mitchell


Historická novela nás zavádí do východního Berlína roku 1982, kam přijíždí skotský historik, aby společně s východoněmeckými kolegy vytvořil studii o Bismarkovi. I když možná toto není jediný důvod.

Rok 1982 je rokem významných událostí – sovětská okupace Afganistánu, v Polsku se bouří Solidarita a je vyhlášen výjimečný stav. Hrdina knihy jako levicový intelektuál a sympatizant socialismu je rozčarován, jak ve skutečnosti vypadá východoněmecký režim v praxi. Z Británie začne do země, která se alespoň oficiálně hlásí k socialismu, pašovat letáky vyzývající k nastolení skutečného socialismu. Roznáší je mezi východoněmeckými dělníky, což nezůstane bez povšimnutí nejen ze strany NDR, ale i jeho vlastních krajanů. Pozorné oko Stasi i British Cultural Mission jej nepřestane spouštět z dohledu. A do toho všeho ještě komplikovaný románek s bulharskou studentkou. V takové situaci je velmi snadné udělat chybný krok a past sklapne...

 

Kritici Mitchellovy knihy oceňují jeho přesné vykreslení doby, její atmosféry a věrného každodenního života v totalitním státě. Ian R. Mitchell, původní profesí historik, má na svém kontě několik titulů z historického prostředí. Za titul  A View from the Ridge získal ocenění Boardman Tasker Prize.