ANIMALS

Uglješa Šajtinac

Překlad: Ivana Slámová, Slobodanka Radun
Obsazení: 3 muži, 3 ženy

Hristifor je mladík bez práce a vyhlídek. Žije s šelmami – matka je žralok bílý, otec lední medvěd a starší bratr aligátor. Hristifor je krmí syrovým masem, pouští jim přírodopisné filmy v televizi a strachuje se, aby nebyl sežrán. Také proto se obrací ke třem svatým obrázkům – Ježíši, svatému Jiří a Jasně, řezníkově dceři. Šelmy, které kdysi zřejmě zlikvidovaly Hristoforovu pravou rodinu, postupně nabývají čím dál víc lidskou podobu. Chystají se infiltrovat mezi lidi a zahájit pomstu zvířat vůči lidské rase. Nebude to jednoduché – copak lidi opravdu potřebují recept, aby se vůbec najedli?

 

Hristifor chystá s Jasnou a jejím otcem řezníkem divadelní představení A v klíčový okamžik Shakespearovy dramatické básně Venuše a Adónis plánuje šelmy povraždit – ty ale ted‘ už vypadají úplně jako lidé a tvrdí, že Hristofor je od malička duševně chorý. Jediný, kdo při incidentu přijde o život je však Jasna. Hristifor ve vězení spáchá sebevraždu.

Hra Animals od předního srbského dramatika mladší generace Uglješi Šajtinace je především o lidskosti. O touze po ní v rodinných vztazích, o výsměchu světu, ze kterého se vytrácí. Je o smutném odhalování pokrytectví světa a také uvědomování si vlastní slabosti. Přesto je to text hravý, ve kterém se místy hororová atmosféra mísí s vtipným nadhledem.

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.