Goggin, Dan (USA)

 

Americký dramatik a režisér, autor slavné řady muzikálů "Jeptišky". Po skončení střední školy se ocitl v semináři Svatého Srdce v Detroitu. Záhy ale zjistil, že tato dráha je nad jeho síly, a protože již na střední škole mu učitelé doporučovali, aby se věnoval hudbě, přešel na hudební školu na Manhattanu. Na univerzitě v Michiganu mu jeho dobrý učitel radil: „Mám zkušenost, že jedině tehdy člověk ze sebe vydá všechno, když si stanoví pevný cíl. Třeba koncert, či složení zkoušky. Radím ti dobře, jeď do New Yorku a vrhni se do práce!“
V New Yorku byl sotva tři měsíce a již  dostal první angažmá. Svou kariéru započal jako zpěvák v broadwayském muzikálu „Luther“, v němž byl hvězdou Albert Finney (produkce David Merrick). Byl to neuvěřitelně š?astný a příznivý zlom. Ale pak se dostavily i krušné chvíle - muzikál byl stažen a další angažmá na obzoru nebylo. A tak po dobu pěti let cestoval jako člen folkového dua "The Saxons". Psal pro ně muziku a potom se objevil v off-broadwayském muzikálu „Hark!“  a začal psát texty a hudbu pro revue: „Because We´re Decadent“ a „Something for Evrybody´s Mother“. Složil hudbu pro broadwayské představení „Legenda“, v němž zazářila Elizabeth Ashleyová a F.Murray Abraham. Napsal libreto, texty i hudbu k muzikálu „One-Way Ticket To Broadway“. Pak spatřily světlo světa „Nusense“ (Jeptišky) - původně byly vytvořeny Danem Gogginem a Marilyn Farinou jako série blahopřejných pohledů, na jejichž základě pak Goggin vytvořil nejprve kabaret a posléze celovečerní show - muzikál.
    Představení bylo nad očekávání úspěšné, na čemž nemalou zásluhu má i autenticita jednání řádových sester na jevišti. Dan Goggin totiž velkou část svého života strávil s jeptiškami. Absolvoval základní školní výuku v klášterní škole. A většina jeho zkušeností s nimi mu zanechala nádherné vzpomínky. Napsal tedy „Jeptišky“ protože se chtěl podělit o to, co ví o jejich klášterním humoru. Lze tomu jen těžko uvěřit, ale každá z těch sestřiček má svůj živoucí předobraz. Téma jeptišek zpívajících a tančících na jevišti bylo, jest a doufejme, že i bude pro diváky přitažlivé. Je cosi tajemného na tradičním mnišském oblečení a léta fascinuje katolíky i nekatolíky. Úspěch prvního dílu „Jeptišek“, nejen v Americe, ale po celé Evropě - teritorium České i Slovenské republiky nevyjímaje - byl skutečně ohromující. A tak autor neváhal a z nepřeberné studnice svých vzpomínek na život řádových sester napsal „Jeptišky II., III. IV. a V.   Řád Sestřiček z Hobokenu byl založen v sedmnáctém století anglickým biskupem, svatým Wilfredem. Založil první klášter a školu - jsou známy pod jménem Wilfredova akademie. Jeho mottem bylo: "Nevyučujeme kráse - my ji vyzařujeme!" O mnoho let později malá skupinka průkopnických sester byla vyslána z Ameriky do Clevelandu, aby tam založila ženský klášter. Ale na rovinách okolo Newarku zabloudily. Řád pak byl nalezen newarskou leteckou policií a ženský klášter byl založen v Hobokenu v New Jersey. To bylo v čase, kdy řád sv. Wilfreda si zvolil jméno Sestřičky z Hobokenu a s obliby se staly známé jako "Ty malé z Hobos" a říká se jim tak dodnes. A právě z tohoto kláštera sestry Mary Cardelia, Mary Huberta, Roberta Anna, odpluly do Středomoří, aby založily svou kolonii pro malomocné. Dnes se v tomto řádu sdružují jak bratři tak i sestry a oba, jak mužský, tak i ženský řád, vykonávají mnoho dobré práce v newarské diecési. Zároveň působí i ve škole Hory sv. Heleny v Hobokenu.


Synopse

JEPTIŠKY I

JEPTIŠKY III