ZA TY PRACHY TO PŘECE VYDRŽÍM! (2012)

Miroslav Oupic

Žánr: černá komedie
Obsazení: 7 mužů, 2 ženy

Jarda je ženatý muž středního věku. Úředník, vždy oblečený v šedém obleku, má rád svůj klid, jistotu a šachy. Mohl by být se svým životem docela spokojený, jen kdyby jej nesužovaly dluhy, které dělá jeho manželka Lucie neuváženým nakupováním, hlavně po internetu. Navíc si jej dobírá starší kolega z kanceláře František, který chodí se studentkou a žije životem skoro teenagera – ať již oblečením, tak především svým chováním. Dobírá si Jardu, že je ňouma, že chodí v obleku a mluví jen spisovně, a že i když se s ním vsadí o zajímavou finanční částku, nenechá si udělat ani malou kérku na skrytém místě na těle. Simona pracuje v reklamní agentuře a visí nad ní výpověď pro její špatné výsledky. Má už jen poslední možnost vše zvrátit ve své reklamní kampani pro nového klienta. Jarda sázku od Františka přijímá a ten samý den se jde podívat do nedalekého tetovacího salónu. Tam jej tatér informuje o různých možnostech a také mu řekne, že zrovna nyní jeho kamarádka Simona hledá pro svoji reklamní kampaň nějakého seriózního člověka a nabízí za to prý neuvěřitelné peníze. Navíc se na to prý Jarda přesně hodí. Když Jarda Simonu v kanceláři navštíví, dozvídá se, že by si za milion korun měl nechat udělat tetování na čelo, které musí mít viditelné celý měsíc! Přestože Jarda nabízenou sumu potřebuje jako nikdy před tím, tuto nabídku odmítá. Vždyť pracuje na významném úřadě!

 

Druhý den, když jej doma vlastní těhotná manželka před svým šéfem, což je i její tajný milenec, který je u nich na návštěvě, ponižuje, že je ňouma a že se nedokáže o svou rodinu finančně postarat, se Jarda rozhodne pro tetování, a tedy pro získání slíbené částky. Celý měsíc to určitě vydrží a všem ukáže, jaké peníze umí za měsíc vydělat! Z nich pak splatí všechny manželčiny dluhy a zbudou jim ještě peníze do rezervy, až se jim to malé narodí. Nic ale není tak jednoduché, jak se Jardovi na první pohled zdálo…

 

Tato černá satirická situační komedie přibližuje s humorem a ironií co všechno jsou lidé pro peníze schopni udělat bez toho, že domyslí konce takovýchto „výhodných“ nabídek. Navíc také přibližuje současný svět – svět nadnárodních firem a médií, který vytváří své „celebrity“ nikoliv podle toho, zda něco umějí, ale jen proto, aby co nejlépe zaujali jejich marketingově zvolenou cílovou skupinu čtenářů nebo diváků.

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.