DENNÍ DŮM, NOČNÍ DŮM

Olga Tokarczuková, Renata Putzlacher - Buchta

Obsazení: 8 mužů, 7 žen, vesničané

Olga Tokarczuk (nar. 1962) je jednou z nejčtenějších a nejoceňovanějších současných polských spisovatelek. Román Denní dům, noční dům situovala autorka do oblasti Kladska a chtěla tomuto místu v česko-polském pohraničí dát univerzální rozměr a skrze ně tak vnímat celý svět. Román je koláží příběhů o obyčejných lidech s neobyčejnými osudy, objevují se zde magické bytosti, ale také zápisy snů či záludné recepty na jídla z muchomůrek. Každá věc má svou temnou a světlou stránku, denní dům představuje skutečnost, noční dům sen, podvědomí, sídlo archetypů.
     Všichni toužíme po bezpečí. Vytváříme si iluze, abychom na určitém místě vůbec mohli žít, abychom na něm zapustili kořeny. Osudem hrdinů Denního domu, nočního domu je tragická nespokojenost a touha po naplnění. Protipólem věčného hledání je moudrá parukářka Marta, jež chápe mnohá tajemství dnešnímu člověku skrytá.
     Autorka dramatizace, básnířka a překladatelka Renata Putzlacher, byla u toho, když brněnský HOST začal vydávat romány Olgy Tokarczukové, psala k nim doslovy a přeložila do češtiny dramatizaci Pravěku a jiných časů (česká premiéra se konala v roce 1999 v Českém Těšíně).
     Světová premiéra Denního domu, nočního domu se bude konat v listopadu 2011 ve Slováckém divadle, pro které byl text vytvořen.

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.