GOMORA (Gomorra, 2008)

Roberto Saviano, Mario Gelardi

Překlad: Karina I. Havlů
Žánr: činohra
Obsazení: 6 mužů

Divadelní hra Gomora vznikla podle stejnojmenné knihy Roberta Saviana, mladého spisovatele a novináře narozeného v Neapoli, který nesmlouvavě a podrobně popsal hrůzné praktiky zdejší mafiánské organizace - camorry.
     
Sám autor se nechal  odvážně najmout jako pracovní síla různými čínskými a jihoitalskými mafiánskými gangy, aby získal na vlastní kůži co nejvíc poznatků a zkušeností. Osobně tak poznal brutalitu organizovaného zločinu. Díky svým pozorovacím schopnostem a výmluvnému stylu dokázal zaznamenat zajímavým a současně i drastickým způsobem život neapolské mafie.
     
Kniha vyšla v roce 2006 a od té doby žije Saviano pod policejní ochrannou, jelikož ve své knize použil i jména místních mafiánských bossů. Kniha získala také řadu ocenění a v roce 2007 byla časopisy The Economist a The New York Times zařazena mezi nejvýznamnější knižní tituly roku. Dočkala se i filmového zpracování.
     
Divadelní hra podle knižní předlohy byla v Neapoli uvedena poprvé v roce 2009 ve spolupráci s režisérem Mariem Gelardim. Je psána formou dialogů, v níž vystupuje sám Saviano jako jedna z postav.

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.