MŮJ OTEC MĚL PRAVDU (Mon père avait raison, 1919)

Sacha Guitry

Překlad: Helena Šimáčková
Žánr: komedie
Obsazení: 5 mužů, 3 ženy

    Poutavý příběh ze života jedné pařížské rodiny se odehrává v rozmezí let 1899-1919. Zatímco děda Adolphe žije naplno i jako sedmdesátník, jeho syn Charles poté, co ho kvůli milenci opustila manželka, se soustředí jen na svou práci a především na výchovu nejmladšího z rodu Bellangerů. To, že Maurice  už od svých deseti roků vyrůstá bez matky, má za následek i jeho pozdější až chorobnou nedůvěru k ženám. K dramatickému zlomu dochází v den Mauricových třicátých narozenin, kdy se k "rodinnému krbu" nečekaně vrací Germaina Bellangerová, tentokrát v roli kajícnice. Jenomže exmanžel Charles mezitím pochopil, že jeho vitální otec Adolphe měl pravdu: Nač se trápit kvůli tomu, co bylo a co se už nedá vrátit? "Milovat a být milován je přece štěstí", kterému dva někdejší nepřátelé žen jdou nakonec dobrovolně vstříc.
    Sacha Guitry byl všestranný divadelník - a "Mon père avait raison" patří k jeho vrcholným hrám. Světová premiéra se konala v Paříži r. 1919, kdy v hlavních rolích exceloval autor se svým otcem Lucienem. V září 2007 (na pařížské scéně Théâtre Édouard VII) převzala "hereckou štafetu" jiná slavná dvojice - Alexandre Brasseur a jeho otec Claude.
     Komorní příběh ze života tří generací je v podstatě nadčasový. Vždyť už téměř celé století dokáže zaujmout publikum (a nejen ve Francii) inteligentním humorem i citovým nábojem.

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.