FANOUŠCI

Elin Rahnev

Překlad: Gergana Urumova
Obsazení: 2 muži

Jeden z nich sleduje pravidelně předpověď počasí na dvojce. Možná kvůli té hlasatelce, co má tak krásný prsa. Ale spíš kvůli jejím rtům, něco mu připomínají… přihrávku Johana Cruyffa v zápase z 3. dubna 1973… obrana čeká, že půjde do vápna, ale on se obrací a načechraným pasem ze 43 metrů posadí míč na nohu nabíhajícího Ruddiho Krola…
   Ten druhý zase často sní o postranních rozhodčích. Seřadí je dole na hřišti a pokládá jim záludné otázky, například: „Kdy dostal Stravinsky inspiraci složit Symfonii o třech větách?“ A když neodpoví, musí mu zahrát Symfonii o třech větách píšťalkama, nejdřív v b moll, pak s křížkama, a přitom musejí šedesátkrát oběhnout hřiště.
   Námět hry Fanoušci je nápadně jednoduchý: dva samotáři, nezaměstnaní muzikanti rozprávějí o fotbale. Fotbal je jediný smysl jejich bytí a nejdůležitější důvod jejich setkání. Vtipně propletené monology o malých životních radostech alegorickým způsobem vyjadřují touhu po změně. Stejně jako jiní lidé si přejí zvrátit chod událostí, v tomto případě výsledek utkání, ale zůstávají pouhými bezmocnými pozorovateli. Jejich jediné útočiště je fotbal.. I když jejich tým nikdy nevyhraje.

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.