JASKYNNÁ PANNA

Eva Maliti Fraňová

Obsazení: 7 mužů, 4 ženy a muži

Groteska rozehraná na surrealistickém pozadí zobrazuje zmatek v duši mladé ženy prožívající rozpad základů všech předešlých jistot. Vnitřní konflikt vzniká z rozporu mezi jejím činorodým úsilím hledat štěstí ve světě krutosti a manipulací a pasivním očekáváním spásy.
Hlavní osu hry tvoří příběh mladé naivní Meri, přesněji její vnitřní prožitky. Meri, která čeká dítě s Červeným Jojem, žije se svou rozvedenou matkou v malém bytě v nejvyšším poschodí prvního bratislavského mrakodrapu z roku 1934, kterému se říká Manderlák. Manderlák tvoří prostor hry, a také Meriny duše. Má několik úrovní: dole v přízemí je masérský podnik. Ještě níže, v podzemí je záhadná kotelna. Kdesi uprostřed Manderláku je kavárna Grand. Zatímco ostatní prostory plné špehů a tajných vzbuzují v Meri úzkost, v bytě umístěném úplně nahoře se může ukrýt před krutostí reality. Je tam s ní jen přízemní a praktická matka a jsou tam Meriny sny. V okně bytu se zjevuje „létající“ Červený Jojo, Merin ideál, ve skutečnosti milenec, který ji přivedl do jiného stavu a zmizel. Dítě, které Meri čeká, má být Mesiáš... Absurdní výplody Meriných halucinací s prvky politické frašky nebo erotické nábožnosti podané s ironicko-provokativní intonací nesou hluboký filozofický a duchovní smysl.
Eva Maliti získala za hru Jaskynná panna 2. místo v celoslovenské soutěži dramatických textů Nová dráma – Trojboj 2003. Hra byla inscenovaná v Štúdiu 12 Bratislava ve spolupráci se SND Bratislava (2004, režie Marián Amsler). Byla uvedena na mezinárodních divadelních festivalech ve Vídni (Der Mitteleuropäische Karussel 2006) a v Hamburgu (Autorentheatertage 2007). Je přeložená a publikovaná v Rusku, Německu a v Srbsku.

  Text ve slovenštině v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.