HELGŮV ŽIVOT (Helges Leben, 2000)

Sibylle Berg

Překlad: Tereza šimůnková
Obsazení: 5 mužů, 7 žen

Po lidstvu je sice už dávno veta, ale paní Bohová a paní Smrťová se stále trumfují, čí moc je větší. Dokonce si na svém soutěžení založily byznys: platícím divákům (tj. geneticky zmutované zvěři) předvádějí různé, více či méně brutální výjevy ze života vymřelých obyvatel planety. Dnešní show je ovšem z jiného soudku. Milenci Tapír a Srnka touží shlédnout docela obyčejný lidský osud, takový nějaký normální, a pokud možno bez sexu – Srnka je totiž útlocitná duše!
    Příběh „typického člověka“ tak začne ve chvíli, kdy se Helmutovi a Helze narodí malý Helg, přiměřeně šťastný plod velké lásky. Tedy aspoň do věku tří let, než se k Helgovi připojí jeho Strach. Strach, symbol nebo ortel špatných rozhodnutí, agrese a zbabělosti, už milého Helga do smrti (nebo paní Smrťové?) neopustí.
    První divadelní hra výmarské rodačky Sibylle Bergové jasně předjímá její umělecká a životní témata: cizost vlastního života, plochost a zaměnitelnost osudů, krutost bez důvodu, kterou máme podle Bergové v sobě zakódovánu všichni. Helgův život přitom rozhodně není plný odcizených, studených postav. Naopak, je to ironická hra plná inteligentních narážek na současnost, která lidem káže ubavit se k smrti. Kromě zajímavé příležitosti pro kostýmní výtvarníky můžou v postavě paní Smrťové zazářit dobře zpívající herečky.

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.