ABIGAIL MÁ VEČÍREK (Abigail´s Party, 1977)

Mike Leigh

Překlad: Dana Hábová
Obsazení: 3 ženy, 2 muži

 V průběhu jediného večera, v reálném čase, rozehrává autor s neobyčejným postřehem pro banalitu „scény z manželského života“. Vnadná, povrchní a panovačná Beverly a její uštvaný, ušlápnutý muž Lawrence pozvou na návštěvu nové sousedy - upovídanou zdravotní sestru Angelu, jejího nemluvného manžela Tonyho a rozvedenou Sue, jejíž patnáctiletá dcera Abigail vedle v domě pořádá hlučný večírek. Všichni kromě kultivované Sue ztrácejí postupně zábrany a odhalují o sobě a svých partnerech různé důvěrnosti i svou povahu. Při vášnivé debatě o „umění“ se rozrušený Lawrence nečekaně skácí s infarktem a zemře. Sue se marně snaží dovolat Abigail...
    Mike Leigh je známý britský filmový režisér (Tajnosti a lži, Vera Drake). Za své filmy získal řadu ocenění. Dialogy jeho hry Abigail má večírek vznikaly z improvizace při zkoušení. Jsou proto nesmírně živé a vtipné. Představitelka Beverly, Alison Steadmanová, získala za roli dvakrát cenu Herečka roku. Úspěšnou inscenaci pak Mike Leigh natočil i pro televizi.

Roku 2013 britský server Whatsonstage vyhlásil Abigail´s Party jako Best Play Revival (Nejlepší nové uvedení za rok 2012) a dvě herečky z inscenace se umístily na druhém (hlavní role) a prvním místě (vedlejší role).

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.