BULBUS (Bulbus, 2005)

Anja Hilling

Překlad: Tereza Semotamová
Obsazení: 3 muži, 3 ženy

V Bulbusu je zima. Bulbus je vesnice na úpatí velké hory a právě zde setkává přítomnost s minulostí. Manuel je reportér a Amalthea turistka. Oba do téhle vesnice „něco“ táhne a oba neví, co to „něco“ je. Jutta Schratzová vlastní obchod s potravinami a tíží ji minulost. Ale minulost a nevyjasněná nehoda tíží i všechny ostatní: Markidise, Alberta Rosse a policistku Rosu Landenovou. Všichni se minulostí zabývají tak moc, až dospějí do bodu, kdy se sami sebe ptají, zda je opravdu nutné vysvětlit vše až do posledního detailu.
    Hillingovou zajímá, jak spolu lidé mluví, jejich schopnost a neschopnost vyslovit to, co je v nich. Bulbus je zatím nejvyzrálejší drama Anjy Hillingové s takřka detektivní zápletkou zabývající se otázkou viny, skrytými touhami, tajnými sny a věčným hledáním štěstí.
   Anja Hillingová vystudovala germanistiku a divadelní vědu v Mnichově a nyní dokončuje studium scénického psaní na Univerzitě umění v Berlíně u Olivera Bukowského. Je autorkou her Sterne (Hvězdy), Mé mladé idiotské srdce, Monzun a Protection. Bulbus je její pátá hra, na které pracovala v dramatické dílně ve vídeňském Burgtheateru. Jakmile hru dokončila, byla hra v Burgtheatru s velkým úspěchem uvedena 16.3.2006. V roce 2005 byla Hillingová časopisem "Theater heute" vyhlášena talentem roku.

  Text originálu v elektronické podobě je k dispozici v DILIA, překlad můžeme zprostředkovat.