NEJLEPŠÍ PROFESOR (Le meilleur professeur, 2005)

Daniel Besse

Překlad: Petr Christov
Žánr: činohra
Obsazení: 4 muži, 4 ženy

Daniel Besse je původem herec, profesí však zpravidla režisér a v poslední době poměrně úspěšný dramatik. Jeho dramatický debut z prostředí manažerských špiček velkých podniků Ředitelé (Les Directeurs) obdržel v roce 2001 dvě prestižní francouzské Prix Molière, včetně ceny pro nejlepšího frankofonního autora. V současnosti působí mj. jako režisér na význačném pařížském lyceu Henri IV. V prostředí prestižního lycea se odehrává i jeho zatím poslední hra s názvem Le Meilleur Professeur (Nejlepší profesor). Vše se zde točí kolem příprav ministerského projektu, který plánuje představit dvanáct nejlepších francouzských profesorů v prime timu na nejsledovanějším veřejnoprávním televizním kanále. Cíl ministerstva je jasný – pozvednout za pomoci této učitelské reality-show prestiž pedagogického stavu. Na jednom z vybraných gymnázií je tedy třeba vybrat nejlepšího z nejlepších, jenž bude reprezentovat svůj ústav v celostátním klání. Nicméně i mezi věhlasnými kantory – ostatně jako mnohde jinde – se rozmáhá žárlivost, působí na ně tlaky ze strany rodičů i zoufalství jednoho z žáků.

        Besse si bere pod svůj drobnohled chyby i přednosti jednotlivých postav a ukazuje je v humorném světle – již samotná jména postav jsou poměrně výstižná – profesoři se jmenují Nosorožec, Albatros, Zebra, Gibon a prestižní ústav se honosí podobně zvířecím názvem „Vlkovo a Liškovo lyceum“. Hra si bere na mušku současný školsky systém a s patřičným nadhledem kritizuje systémové neduhy.     

        Na podzim roku 2005 byla hra uvedena v pařížském Petit théâtre a kritika o ní hovořila jako o jednom z nejpříjemnějších překvapení sezóny.

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.