TERASA (La Terrasse)

Jean-Claude Carrière

Překlad: Michal Lázňovský, Matylda Lázňovská
Obsazení: 4 muži, 3 ženy

Terasou, kterou filmový scenárista a dramatik Jean-Claude Carriére dopsal v roce 1994 a která měla premiéru v roce 1997, jakoby odkazoval k filmovému umění, atmosféře a nadějeplnému očekávání 60. let minulého století včetně existenciálních témat, postav zahalených tajemstvím, nenaplněných vztahů.
    Děj Terasy, jedné z nejúspěšnějších inscenací českého divadla počátku století, začíná nenápadně, o to napínavěji se rozvíjí až k třeskutému konci. Madeleine se rozhodla opustit Etienna a odejít s novým milencem. Než se dozvíme, zda skutečně odjede do Benátek, projde místnostmi bytu nabízeného k pronájmu řada potenciálních nájemníků a záhadných osob. A všichni jsou vyvedeni z míry. Kvůli stárnutí, větru a existenci smrtící terasy jako lákadla i hrozby. Na terase, která je "na bytě pochopitelně to nejdražší", se děje cosi zvláštního a venku zuří silný vítr...     

 

Jean-Claude Carriére je světoznámý autor scénářů k filmům L. Buňuela (Deník komorné, Nenápadný půvab buržoazie), L. Malla (Viva Maria!), M. Formana (Taking Off, Valmont), A. Wajdy (Danton, Běsi) a mnoha dalších, za přepis Kunderova románu Nesnesitelná lehkost bytí (r. P. Kaufman) dostal 1988 Cenu britské akademie. V divadelní sféře spolupracoval s Jean-Louisem Barraultem a Peterem Brookem (byl scénáristou i jeho filmové podoby příběhu Mahábháráta), s tibetským dalajlámou vytvořil knihu Síla buddhismu.

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.