ANATOL (Anatol)

Arthur Schnitzler

Překlad: Vladimír Tomeš
Žánr: činohra - 8 aktovek
Obsazení: 4 muži, 7 žen

„Nu, připadal jsem si, jako bych byl jedním z géniů. Tyhle dívky a ženy – drtil jsem je pod svými železnými kroky, kterými jsem kráčel po zemi. Je to zákon, myslel jsem si, - musím vás nechat za sebou.“ 


Rakouský dramatik Arthur Schnitzler (1862 – 1931), povoláním lékař, ve svých četných povídkách a hrách postihl s psychologickou hloubkou atmosféru Vídně na přelomu 19. a 20. století. Jednotlivé aktovky, které psal autor porůznu v začátcích své divadelní kariéry (v originále je jich 7, osmá vznikla až po letech) a které byly původně hrány pod vlastními názvy, divadelní praxe posléze seřadila v cyklus pojmenovaný po ústředním hrdinovi Anatolovi.

 

Dramatický cyklus Anatol se skládá z osmi aktovek: Uvedení. Otázka položená osudu. Vánoční nákupy. Epizoda. Památné kameny. Večeře na rozloučenou. Agonie. Anatolovo svatební jitro. Artur Schnitzler v něm vykreslil portrét pro svou dobu charakteristického, lehkomyslného i lehce melancholického mladého muže, jehož hlavním zájmem jsou ženy všeho věku. Jeho milostná dobrodružství, která jsou osou jednotlivých příběhů, komentuje s ironickým nadhledem jeho věrný přítel Max. V závěrečné osmé aktovce je přelétavý milovník Anatol potrestán svatbou.

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA. Překlad nově vyšel v publikaci Arthur Schnitzler, Hry 1.