Ryšánek Schmiedtová, Jana (CZ)

Ryšánek Schmiedtová, Jana

Narodila se v listopadu 1983. Navštěvovala Literárně-dramatický obor pod vedením Dany Hlaváčové, jezdila organizovat festival Jiráskův Hronov. Po maturitě na Lincoln High School v Portlandu – Oregonu v USA a na Arcibiskupském gymnáziu v Praze studovala činoherní režii na Janáčkově akademii, odkud vyjela na stáže do portugalského Lisabonu a skotského Glasgow. Absolvovala inscenací Eva, Eva!

Někdy překládá z angličtiny, často píše. Je šéf editorkou časopisu Předškolák a redaktorkou časopisů Časostroj a 100+1 Historie. Spolupracovala s Českým rozhlasem, několikrát režírovala brněnskou Slavnost masek.

Doposud pracovala na více než padesáti titulech po celé České republice i na Slovensku. Výběr z inscenací: HaDivadlo (Modelka XXL), Městské divadlo Zlín (Fridy Kahlo, Vzpoura nevěst), Národní divadlo moravskoslezské (Kuřačky, Perfect Days, Ples v opeře, Pět let zpět), Divadlo J.K. Tyla (Kráska z Leenane), Divadlo Petra Bezruče (Osiřelý západ, Richard III., Mládí v hajzlu, Maryša, Zapomenuté světlo, Heda Gablerová: Teorie dospělosti), Studio L+S v Bratislavě (Tři grácie z umakartu), Slezské divadlo Opava (Gazdina roba), Moravské divadlo Olomouc (Vzpoura nevěst, Dům Bernardy Alby), Městská divadla pražská (Premiéra mládí), Východočeské divadlo (Sherlock v nesnázích). V rámci Letních  shakespearovských slavností režírovala Hamleta. Režírovala také projekty divadla v sociální akci: Paso a paso – Cesta zraněného bojovníka a SAMODIVA /divadelní blues pro sólo matky/. 

Umělecky čtyři roky vedla ostravské Divadle Petra Bezruče. Dva roky byla odbornou asistentkou na Janáčkově konzervatoři v Ostravě.

Je vdaná a má mopse jménem Kapitán Antonín Kuře. Ráda čte, cestuje, a pak o svých zážitcích miluje psát. Další informace hledejte na webu janka.rysanek.cz.

Za původní hru Fridy získala 3. místo při udílení Ceny Evalda Schorma za rok 2009.


Synopse

FRIDY

SYNDROM VZTAHU

JAK MORČATA PEKLA BÁBOVKU

RÁKOSNÍČEK A JEHO RYBNÍK

ZA DEVATERO HORAMI

VZPOURA NEVĚST

RYCHLÉ ŠÍPY, ŘEČENÍ ŠÍPÁCI

MALÁ ČARODĚJNICE

O LÍNÉ BABIČCE

TŘI GRÁCIE Z UMAKARTU