Duras, Marguerite

 

Francouzská spisovatelka a filmová režisérka Marguerite Donnadieu, která se proslavila pod pseudonymem Marguerite Duras (1914-1996), se narodila francouzským rodičům v Gia-Dinh poblíž Sagionu ve francouzské Indočíně. Po nevydařené investici do zemědělské půdy v Kambodži a odchodu otce do Francie významně poklesla životní úroveň rodiny, o kterou se starala jen matka učitelka. Toto období silně ovlivnilo tvorbu Durasové.
    V 18 letech se dostává do rodné země svých rodičů, kde začíná studovat matematiku. Tento obor ovšem záhy opouští a zaměřuje se na politologii. Po dokončení studia se stává členkou Francouzské komunistické strany. Od roku 1943 začíná užívat jméno Duras, což je ve skutečnosti název vesnice ve francouzském départementu Lot-et-Garonne, kde stával dům jejího otce.
    Marguerite Duras je autorkou řady románů, divadelních her, scénářů a novel, z nichž patrně nejnámější je autobiografické dílo Milenec (1984), jehož filmová verze Claude Berriho zo roku 1992 se stala velkým úspěchem. Dalšími z jejích filmových úspěchů jsou filmy India Song (1975) nebo Hiroshima, má láska (1958). Jako spisovatelka je Duras řazena mezi autory nového francouského románu, přestože členkou této skupiny nebyla. K jejím velmi úspěšným divadelním hrám patří Viadukty na Seině-Oise, kterou později přepsala na román Anglická milenka (1968), Musica (1960) a pozdější přepracovaná verze Musica podruhé, Savannah Bay (1985).
    Duras byla známá svými obdobími alkoholismu. Zemřela na rakovinu a je pohřbena na hřbitově Montparnasse. Její hrob je označen pouze iniciálami 'MD'.


Synopse

MUSICA PODRUHÉ

ANGLICKÁ MILENKA