SAINT-EXUPÉRY: TAJEMSTVÍ LETCE (Saint-Exupéry: Le mystère de l'aviateur, 2021)

Arthur Jugnot, Flavie Péan

Překlad: Irena Novotná
Žánr: rodinná komedie
Obsazení: 4 muži, 2 ženy

Rok 2013, rodina přichází z posledního rozloučení s dědečkem, někdejším pilotem Luftwafe. Není čas na smutek, je potřeba vyklidit byt, v němž jsou na stěnách fotografie Saint-Exupéryho, všude se povalují jeho knihy i množství článků. Proč si dědeček schovával všechny ty výstřižky? Vnuka Antona v pubertálním věku to očividně nezajímá, je přilepený k mobilu. Se svým otcem je na kordy, jako by každý žil v jiném světě. Anton je literaturou nepolíbený, otec je intelektuál, má plné zuby synova nezájmu. Povede se mu chytrý tah, zabaví telefon a přinutí Antona, aby se zaposlouchal do životních osudů letce, romanopisce, svůdníka i básníka Saint-Exupéryho. Kdo byl vlastně letec, který zmizel 31. července 1944 kdesi u francouzského pobřeží? Co se ten den skutečně stalo? Adolescenta příběh zaujme, jeho prostřednictvím se dozvídá i to, kdo byl jeho dědeček a jací jsou jeho rodiče.

Text plyne bez škobrtání v překotném rytmu, je okořeněný humorem i emocemi. Zajímavé jsou rozdíly mezi generacemi, v zájmech i v myšlení. Hra je pozvánkou na cestu časem i k četbě literárního velikána, který si uchoval dětskou duši a zhmotnil své sny.

Arthurovi Jugnotovi a Flavii Péan se podařilo napsat komedii pro celou rodinu, která nabízí nejen zábavu, ale i zajímavou zprávu o autorovi Malého prince.

  Připravujeme český překlad. Pro zájemce je k dispozici detailnější synopse.