BOTTICELLI V PLAMENECH (Botticelli In the Fire, 2018)

Jordan Tannahill

Překlad: Zuzana Ščerbová
Žánr: činohra
Obsazení: 5 mužů, 2 ženy

SANDRO

A slibuju vám, že tohle nebude

další sentimentální doják o utrápeným teplouškým umělci.

Dobrá, možná jo – žalujte mě!

Ale žerty stranou, ten příběh je spíše o pádu.

A to se nám všem líbí, když někdo padne pěkně až na kolena, že jo?

Zvlášť když se chová jako KORUNOVANEJ KOKOT.

 

A já jsem jím byl, nějakou dobu.

Státní večeře.

Zakázky.

Říkali mi „wunderkind“ - zázračný dítě.

Nazývali mě vzorem svý generace.

Já jsem kruci vymaloval Sixtínskou kapli!!!

Strop ne, pravda,

jen fresky v přízemí – ale i tak.

 

Je čas vystoupit z Temného období do světla a „znovusenarodit“.

Co je vznešené, co je zrůdné, co lidské a co božské? Je hřích být jiným?

 

Botticelli v plamenech je fiktivní příběh s historickým podkladem a odkazem na renesanční Florencii 15. století (obroda umění a vědy, život v Medicejském paláci plný různorodého veselí, zejména maškarních bálů, ale i život intelektuálů, umělců, nebo obyčejných lidí, které sužuje bída a mor), ovšem z pohledu 21. století. Tomu odpovídá i jedinečný styl hry. Snoubí renesanční atmosféru a charakter doby s prvky moderního pojetí divadla (poezii a slang, sborový zpěv a techno, rap, anachronismy současnosti s mytologií…)

Ústředním tématem hry je hledání identity – ve smyslu genderového pojetí, i jako sondy napříč platformami: politickou, sociální, metafyzickou, či hluboce osobní.

Hlavní postava talentovaný malíř Sandro Botticelli se pohybuje doslova na hraně. Jeho ego je neomylné, jeho živočišné lidství je převtěleno do charakteru libertina, který nezná hranice a věří pouze ve svou genialitu. Žije teď a tady, a především na maximum.

Zároveň ale sledujeme i další linky příběhu, nejen Botticelliho závislost na kráse, umění a fyzickém požitku. Jeho erotický románek s Clarici Orsiniovou, milenecký vztah s plachým malířem Leonardem da Vincim, hodnotu přátelství s Poggiem, vliv jeho matky Marie.

Botticeli je chycen v pasti Medicejů (zejména manipulativního Lorenza) a v pasti Savonaroly - fanatického kazatele, který přišel do Florencie vést populistickou revoluci proti Medicejům, stejně jako proti přepychu a intelektuálům. Získává stále větší vliv nad děním ve Florencii, nad lidem, nad uměním. Až jeho konání vyústí v„Ohňostroj marnosti“. Především je však chycen v pasti svého vlastního já. Je podroben hned několika zkouškám a není dobré šlápnout vedle. Musí zvolit mezi vlastní kontroverzní životní filosofií a životem samotným. Jak dalece je na své cestě při rozhodování schopen zajít? Kolika marných chyb se musí dopustit a koho zradit? A za jakou cenu?

Tato historická tragikomedie je pozoruhodná svou dramaturgií a aranží textu. Svižné dialogy střídají monology plné úvah, je vtipná, sexy, emotivní, zároveň i filosofická, místy doslova poetická.

Vybízí nás k zamyšlení nad vlastní podstatou bytí rezonující s kontextem jakéhokoli místa, doby, či okolností, ve kterých se my lidé ocitáme.

 

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.