Solomonov, Artur (RUS)

Solomonov, Artur

Spisovatel, novinář, dramatik, divadelní kritik

Narodil se v roce 1976 v Chabarovsku. V roce 1993 začal v Moskvě studovat na Ruské akademii divadelního umění v ročníku Natalji Krymovové. Studium ukončil obhajobou diplomové práce na téma „Dostojevský a současné divadlo“.

Po studiích odjel na praxi do Berlína, kde strávil rok zkoumáním německého divadla.

Po návratu do Moskvy pracoval jako divadelní kritik. Své kritiky a recenze publikoval v prestižních časopisech a novinách (časopis Těatr, Těatralnaja žizň, Izvěstija, Vědomosti aj.)

Po několika letech se stal šéfem kulturní rubriky The New Times, a PR-oddělení televizní stanice Kultura.

V roce 2010 obě profese opustil a odjel do Indie, kde začal pracovat na svém prvním románu „Těatralnaja istorija“ (Divadelní příběh).

V roce 2015 měla v Moskvě premiéra inscenace na motivy románu. Od vydání románu proběhla řada autorských čtení v Moskvě, Novosibirsku, Jekatěrinburgu a dalších ruských městech, ale také v USA, Švýcarsku, Rakousku či Izraeli.

Solomonova divadelní hra „Blagodať“ (Hojnost) byla v roce 2016 oceněna na mezinárodním Bienále současné dramatiky, které se koná pod záštitou Toma Stopparda, v kategorii Společensko-politická hra. Premiéra inscenace této hry se uskutečnila v Moskvě.

V roce 2019 napsal Solomonov tragikomickou frašku „Kak my choronili Josifa Vissarionoviča“ (Jak jsme pohřbili Stalina).

V současné době pracuje na novém románu.


Synopse

JAK JSME POHŘBILI STALINA