JSEM BLBÁ JÁ NEBO KDO?! (2020)

Vladislav Kučík

Autor hudby: Robert Jíša
Žánr: komedie
Obsazení: 1 muž, 1 žena

Dost dobrá komedie o tom, jak se dva úplně cizí lidé, Marta (47 let), sekretářka z bulvárního deníku a Matěj (22 let), dělník z garáže, nečekaně potkali a to i díky příbuzným, co si roky užívali tajné „hrátky“ na portugalské Madeiře. Ale nakonec; i neštěstí lidi sbližuje.

Marta jako sekretářka v bulvárním deníku, na kterou je spolehnutí už řadu let, je „vyhozena na dlažbu,“ aby si užila i jiný čas, tedy čas bez práce -  čas pohody. Ovšem „čas pohody“ opravdu relativní, Marta má starostí až nad hlavu. Stará se o dceru Káču s malým děckem a také o starou matku, co žije sama na druhém konci republiky. Marta to své zvládá – nezvládá, prostě jak jde život, se kterým se, i přes všechny těžkosti, statečně pere.

Naopak mladému dělníkovi Matějovi, který pracuje v autodílně jako „myč a čistič“ se daří znamenitě. I s jeho nelehkým příběhem, který jej provází od dětství, ale z něhož se uměl svižně otřepat. A ještě vrací kus z toho, co v životě dostal cenného, tomu z blízkých, který se o něj nejvíc postaral.

Poprvé se Marta s Matějem potkávají v autodílně, a hned se pohádají na „smrt,“ protože Matěj odmítne bez fronty opravit stařičký vůz, jímž Marta jezdí nakupovat do Teska. Ale osud někdy opravdu zamíchá kartami. Po druhé se oba protagonisté potkají na ministerstvu zahraničí, aby se společně dozvěděli o smutných, ale i veselých peripetiích života jejich nejbližších příbuzných. Je třeba zapomenout „pohádání na smrt“ a společně se postarat o věci poslední. Ale také o věci první, na kterých stojí kus běhu lidského života a kterými jsou třeba vzájemný respekt, přátelství a láska.

Jednoduchá realizace, včetně dekorací a kostýmů, ale vskutku zábavné představení -  s hranicí smíchu a slz -  s významným uplatněním zralé herečky v roli Marty.

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.