KVÁKVÁ aneb Reklama dell arte (2006)

Ondřej Sedláček

Žánr: komedie
Obsazení: 4 muži, 4 ženy

Hra se zabývá – stejně jako řada jiných - stále se opakující otázkou, kterou nám život denně přináší: Jaké jsou správné mravní a materiální hodnoty („priority“)? Možné odpovědi se následně ve vší nahotě vyjevují na pozadí konzumního, resp. reklamního veletoče, který je součástí naší doby. Dějově je hra spojena příběhem nejmladších protagonistů, jejich seznámením, rozvíjejícím se láskyplným vztahem a „vstupem“ do rodinného kruhu. Postavy byly zvoleny záměrně jako stylizovaní představitelé tzv. cílových skupin (proto podtitul odkazující na komedii dell arte).

Výprava využívá „reklamní prostředky“ (především jejich zvětšené obrazy), jejichž netradiční zapojení do hry dodává představení originalitu, vtip a spád.

Významnou roli hraje hudební doprovod, který začíná a končí písní. Během hry se hudba objevuje v podobě krátkých instrumentálních „jinglů“. Celé představení je postaveno na stylizaci, nadsázce a přehánění – přesně v duchu reklamních sdělení. Hra diváka nutí, aby sám sobě přiznal, kolik jeho vlastní „hodnotový“ systém snese, nakolik se dává komentovaným „reklamním veletočem“ ve svém životě strhnout a nakolik se naopak dokáže zamyslet nad skutečnými potřebami (svými i jiných). Hra nemá ambice soudit – ani reklamu, ani hierarchii hodnot naší společnosti. Jen komentuje dnešní styl života lehce ironickou (místy až tragikomickou) formou.

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.