SLADKÝ ŽIVOT (La dolce vita)

Federico Fellini

Překlad: Jaroslav Pokorný
Žánr: drama (filmový scénář)
Obsazení: 5 mužů, 4 ženy (vedlejší a epizodní postavy)

Italský film Sladký život režiséra Federica Felliniho je jedním z nejvýznamnějších děl světové filmové produkce posledních let. Není sevřeným filmovým dramatem, ale v podstatě řadou volně spojených příběhů a epizod, s nezvyklou otevřeností popisujících mravní rozklad vyšších společenských kruhů kapitalistické Itálie.

Jeho ústřední postavou je novinář Marcello, člověk v podstatě vážný a seriózní, který však při své práci poznal sladký život vyšší společnosti a podlehl mu. Stává se hrdinou erotických skandálů, divokých večírků ve vilách a zámcích, zvrhajících se v pitky a orgie, prohýřených nocí, po nichž přichází kalné ráno, odhalující rub tohoto života. Dva lidé by mu mohli pomoci v jeho současné duševní krizi: filozofující spisovatel Steiner a mladičká dívenka Paola. První však končí těžko pochopitelnou sebevraždou a Paolin hlas, volající Marcella k lepšímu životu, je příliš slabý a zaniká ve všeobecné vřavě. Pro Marcella již není cesty zpátky. Представленные в украинских азартных клубах бесплатные игровые автоматы от MoneySlots можно использовать для игры на гривны. На данных интернет площадках разрешается проводить денежные операции с помощью платежных банковских карточек, либо осуществлять платежи через виртуальные кошельки или системы онлайн переводов. Деньги быстро поступают на реквизиты игроков.

Film byl vyznamenán Velkou cenou na MFF v Cannes 1960 a mnoha dalšími mezinárodními cenami a uznáními. Na XIII. FFP 1962 získal jednu ze tří hlavních cen.

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.