STROJ ALANA TURINGA (La machine de Turing, 2018)

Benoit Soles

Překlad: Irena Novotná
Žánr: činohra (drama)
Obsazení: 5 mužů

Příběh průkopníka na poli informatiky a velkého britského matematika Alana Turinga se stal všeobecně známým i díky britsko-americkému snímku Kód Enigma z roku 2014. Námětu se chopil také francouzský herec a autor Benoit Solès.

Ocitáme se v Manchesteru roku 1952, v kanceláři policisty Rosse, Turing přichází na policii nahlásit krádež, vzápětí se ukáže, jak nešťastný to byl nápad. Ross se začne zajímat, kdo je tento koktavý podivín a setkání s ním bude mít na matematikův život zničující dopad. Ve vyprávění, které nepostrádá humor a poetiku, se vracíme časem ke zlomovým okamžikům formujícím Alana Turinga, do dětství, do prostředí anglické střední školy i do dob, kdy pracoval na prolomení německých šifer.

Stroj Alana Turinga byl mimo jiné uveden v rámci produkcí Avignon OFF 2018, kde byl beznadějně vyprodán, hraje se už mnoho měsíců v pařížském Théâtre Michel.

Hra získala čtyři prestižní ceny Molières 2019: Nejlepší inscenace v soukromém divadle, Nejlepší žijící frankofonní autor roku (Benoit Soles), Nejlepší režie (Tristan Petitgirard) a Nejlepší herec v soukromém divadle (Benoit Soles). 

  Text originálu a anglického překladu v elektronické podobě je k dispozici v DILIA. Připravujeme český překlad.