STROJ ALANA TURINGA (La machine de Turing, 2018)

Benoit Soles

Překlad: Irena Novotná
Žánr: činohra (drama)
Obsazení: 5 mužů

Příběh průkopníka na poli informatiky a velkého britského matematika Alana Turinga se stal všeobecně známým i díky britsko-americkému snímku Kód Enigma z roku 2014. Námětu se chopil také francouzský herec a autor Benoit Solès.

Ocitáme se v Manchesteru roku 1952, v kanceláři policisty Rosse, Turing přichází na policii nahlásit krádež, vzápětí se ukáže, jak nešťastný to byl nápad. Ross se začne zajímat, kdo je tento koktavý podivín a setkání s ním bude mít na matematikův život zničující dopad. Ve vyprávění, které nepostrádá humor a poetiku, se vracíme časem ke zlomovým okamžikům formujícím Alana Turinga, do dětství, do prostředí anglické střední školy i do dob, kdy pracoval na prolomení německých šifer.

Stroj Alana Turinga byl mimo jiné uveden v rámci produkcí Avignon OFF 2018, kde byl beznadějně vyprodán, hraje se už mnoho měsíců v pařížském Théâtre Michel.

Hra má čtyři nominace na ocenění Molière, utká se v kategorii nejlepší hra v soukromém divadle, nejlepší režie, nejlepší herec v soukromém divadle a konečně Benoit Solès může být oceněn jako nejlepší francouzsky píšící autor.

  Text originálu a anglického překladu v elektronické podobě je k dispozici v DILIA. Připravujeme český překlad.