NA PAVLAČI

Jiří Koukal

Žánr: komedie
Obsazení: 2 ženy

V pavlačovém domě s byty IV. kategorie přechodně bydlí zdravotní sestra Vaňková, rázná paní Lola Natali, vedle ní psychicky labilní paní Tučková, neúnavná hráčka na harmoniku. Paní Věrcová s prořízlou pusou je správcovou tohoto domu a dohlíží na pořádek. Do života na pavlači zavítají okrajově i poštovní doručovatelka Mrázová a pracovnice hudební inspekce Smrčková.

Děj otevírá dětská zdravotní sestřička Vaňková, která se k ránu vrací ze šťastně prožitého večera. O jejím zázemí i profesní činnosti vypovídá řada telefonních hovorů i šťastných SMS. Správcová paní Věrcová odkrývá následky hraní nezbedných dětských kamarádů, které hostila předchozí den paní Natali. Ta si nějaké výtky nenechá líbit, a když zjistí, kdo je za nechutným znečištěním dvora, postará se o neobvyklé ztrestání viníka, i když je to zásah do vlastních řad. Nemá také štěstí na svého nejbližšího souseda, tedy sousedku paní Tučkovou, která je postižena psychickou poruchou i stihomamem a stále hraje na harmoniku. Její vystupování na scéně se děje převážně prostřednictvím její harmoniky, ozývající se za dveřmi jejího bytu. V konverzaci s paní Natali pak přináší řadu komických momentů. Ztracený pejsek Filípek paní Tučkové ji v jejím pošetilém světě radosti nepřidá, přesto i tato ztráta končí šťastným návratem. Stěžejní postavou života na pavlači je svérázná paní Lola. Byla zvyklá na život ve vyšších kruzích a s primitivním prostředím pavlače se vyrovnává po svém, zvláště když je omezena v pohybu po předchozím úrazu. Nahlížíme postupně do soukromí jednotlivých postav a v komických situacích poznáváme jejich skutečný nelehký život, jejich vzestupy i pády, které pokračují ještě někde za oponou. Monolog paní Věrcové v závěru hry dává tušit, že naše hrdinky čekají příznivější časy.

Komedie pro dvě herečky, které zastupují v převlecích další postavy (zdravotní sestra Vaňková v převlecích hraje správcovou Věrcovou, poštovní doručovatelku Mrázovou a pracovnici hudební inspekce Smrčkovou; paní Lola Natali pak v převleku hraje podivínskou Tučkovou).

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.