MEDÚZA

Jiří Koukal

Žánr: thriller
Obsazení: 1 muž, 3 ženy

Do osamoceného penzionu na konci sezóny se na doporučení své kamarádky Karen přichází ubytovat novinářka Betty Jungrová. Hledá tu klid pro svoji novinářskou práci. Přichází z válečného území a tak si komfortu, který jí je představen, velice považuje. Přesto žije v důsledku své novinářské práce v neustálém napětí a již první zvonění na mobilu z neznámého čísla ji znepokojí. Letmo si vzpomíná na své prožitky z válečné zóny i na zdravotní sestru Reenu, která ji na památku i pro štěstí věnovala řetízek s křížkem, a to ještě před tím, než ji unesli neznámí dobrodruzi. Právě o utrpení obyčejných lidí se Betty rozhodla psát. A dobře ví, že je to nebezpečná práce - podávat svědectví o stavu společnosti, o zrůdnostech mocných a o těch, kdo jsou za to za to odpovědni. Špatně usazené okno, ze kterého málem vypadla správcová paní Dawnová, jí na klidu nepřidává. A také jí nepřidává na klidu návštěva kamaráda Tonyho, který ji nabádá k obezřetnosti a zdůrazňuje, že právě ona se z válečné zóny neměla vrátit. Dává jí také dobré rady, aby její pobyt nebyl prozrazen dříve, než svoji práci dokončí. Na rozloučenou předává Tonymu fotografii Reeny, aby ji pomohl najít a pomoci jí. Po jedné tajemné noční návštěvě u ní v bytě se podaří odhalit odposlouchávací zařízení. Karen jí nabízí spolupráci v obchodování, radí, aby se vzdala psaní, které je v pojetí Betty nebezpečné, nabízí velké peníze a život beze strachu, přemlouvá ji a myslí na její dobro. Oznamuje jí, že její pobyt v tomto penzionu už tajemstvím není a že stejně bude muset jít dál. Další návštěva jí podstrčí dopis s varováním od Tonyho, že na ni číhá nebezpečí v cigaretách, takže nesmí kouřit! Jenže ona již kouří a to cigarety, které jí přinesla správcová paní Dawnová. Dá se jí věřit? Domem vládne neklid, zvláště po té, kdy Dawnová bloudí v noci domem, protože její pejsek v noci nezvykle kňučel. Ráno Betty zjistí, že v domě opravdu někdo byl a nalezne několik jiných cigaret, zřejmě těch otrávených.

Na návštěvu přichází Karen a znovu ji přemlouvá, aby s ní dělala, jak říká, jen best kšefty. K její novinářské a nebezpečné práci má další připomínky a přemlouvá ji - obchod je bezpečnější živobytí. V textu o pejskovi paní Dawnové objeví údajný kryptogram s tajnou zprávou a její reakce je velice hysterická. Jedinou útěchou jí je samotná Dawnová. Tony je daleko, zprávy o Reeně žádné.

Po telefonu se ozývá Karen a moc se omlouvá, že to při poslední návštěvě přehnala. Dále ale přemlouvá Betty, aby opustila psaní a zatím, na přechodnou dobu, byla tiskovou mluvčí její obchodní organizace. Betty je věrná svým ideálům a spolupráci na jejích obchodech stále odmítá. Tony jí osobně přináší dvě zprávy – ta první, že unesená Reena je v bezpečí, a ta druhá, že za  pomocí svých přátel odhalil, že má být Betty zavražděna. Společně zaranžují past, do které se vrah nakonec chytí a bez toho, aby Betty ublížil, se všem odhalí.

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.