ZÁMEK NA LOIŘE (2017)

Roman Sikora

Žánr: činohra
Obsazení: 4 muži, 1 žena

Na jednom ze zámků na Loiře se usídlila nová Milostpaní. Je ženou ministra a oligarchy z České republiky, který se ji zde rozhodl ukrýt před veřejností, protože už mu doma dělala ostudu. Většinou se válí zpitá na posteli nebo šikanuje služebnictvo, bývalého kastelána Andrého, českého teatrologa a tlumočníka Jeana-Luca a nového kuchaře Alfréda, který není schopen pochopit, jak může někdo jíst a pít, co s chutí jí a pije Milostpaní, zatímco jeho francouzské speciality jsou za ním v zuřivosti vrhány, když zmateně prchá z panských komnat. Sídlo s nimi také sdílí neviditelný osobní strážce Boris, veterán z Afghánistánu, jehož hlavním úkolem je udržet miliardářskou paničku na zámku.

Milostpaní je údajně bytová designérka, tudíž je nutno interiér zámku patřičně inovovat. Historický nábytek končí v popelnici, je nahrazen praktickým inventářem z IKEA a možná se v zámecké zahradě bude brzy stavět i obrovský bazén. Sídlo zkrátka musí jít s dobou. Všichni jsou se svou prací spokojeni, jen Jeanu-Lucovi je líto, že má zase nižší plat, než jeho francouzští kolegové, André provede kuchaře po dosud zbylých pamětihodnostech historického sídla, Alfréd se po ochutnání oblíbeného vína milostpaní pohrouží do hlubokého bezvědomí a další pekelná noc s ordinérní dámou může začít. Se vší servilitou a vzájemném opovržení.

V roce 2017 získal Roman Sikora se svou hrou Zámek na Loiře první cenu v soutěži Talking about Borders vyhlášenou Státním divadlem v Norimberku, kde byla hra posléze uvedena.

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.