VYLOUČENÍ Z REVOLUCE (2013)

Martin Johanna

Žánr: komedie
Obsazení: 5 mužů (flexibilní), 1 žena

Ve vězeňské cele malého království se probouzí čerstvě zavřený novinář, kterého začíná zpovídat starý vězeň. Ten je zde vinou zmatků během dávné revoluce již téměř třicet let. Podezírá mladíka, že je nastrčený informátor a má mu znemožnit, aby byl konečně propuštěn. Novinář se brání a líčí, jaké okolnosti můžou za to, že se z nich stali spolubydlící. Rozhovor dvou rozdílných generací vyruší příchod ministerského předsedy, který se stal dalším obyvatelem kopky. Jakmile se starý vězeň dozví, že se schyluje k další revoluci, začne se mu svoboda jevit ještě méně dostupnou.

Karikaturní postavička mocichtivého a paranoidního premiéra odhalí zcela svou pravou tvář, když dozorce přivede nevzhledného muže, ze kterého se vyklube pohledná prostitutka. Dlouhodobě rozkopaná dálnice před jejím podnikem ji donutila jít aktivně hledat zákazníky, a kam jinam než do vězení, kde je vzhledem k bouřlivým občanským nepokojům nejvíce nespokojených mužů. 

Zoufalá situace si vyžádá zoufalé činy, a tak se stane, že ostatní vězni premiéra svážou, vyvolají poplach a díky schopnostem podnikavé nevěstky obloudí ředitele věznice a nepozorovaně zachrání usvědčující dokumenty o justičním omylu týkající se starého vězně. Radost z úspěšně vykonaného plánu jim však může zhatit ukrytý odposlech a vládní jednotky za dveřmi.

Komediální hra o tom, že není jednoduché zůstat sám sebou za všech okolností, které nám osud přinese.

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.