JULIE, ACH JULIE

Vladimír Zajíc

Žánr: loutková hra
Obsazení: 1 muž, 1 žena

Příběh, volně animované téma dle Williama Shakespeara, se odehrává v truhlářské dílně ve Veroně v čase, kdy Julie a Romeo tragicky zahynuli a mají být spolu pohřbeni co usmíření rodů Monteků a Kapuletů. Řezbář a výtvarnice původně vytvářeli plastiky pro legendu o Tristanovi a Isoldě. Ovšem na přání zmíněných rodů a na příkaz Vévody, musí vytvořit plastiky do krypty a tu také vyzdobit freskami.

Základem scény je stůl pokrytý hrubým ubrusem a na něm malá točna. Za ním další stůl s divadélkem. V něm se hraje malými marionetami na drátě a mění se v něm prospekty. Na stole se pak hraje totemovými loutkami, přičemž je hojně využíváno křížených vztahů: loutky mezi sebou, herec k protější louce, herec k vlastní loutce, herci mezi sebou. Dále se přechází z totemových loutek do marionet a zpět podle smyslu a významu situace. Tématem ovšem není princip vyjadřovacích prostředků, ale hledání příběhu milenců s tím co mají k dispozici.

V zakázce, kterou rodinný podnik dostal, je totiž ukryt problém, že tvůrci znají jen obrysy toho, co se stalo. K tomu, aby se dopátrali, jak k tragédii nejspíše došlo, mají pouze zápisky z vyšetřování vévody, a dále co se kde povídalo v ulicích a tržištích města. Ovšem, aby dokázali zakázku správně splnit, řemeslníci si musejí dialogy milenců vydedukovat. Proto si příběh Romea a Julie rekonstruují.

Realizace vychází z kombinace prostředků činoherního a loutkového divadla na principu totemových loutek – na ploše stolu, a malých marionet – v divadélku.

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.