8@8: temná Řeka na Štvanici

28.2.2018
8@8: temná Řeka na Štvanici

8. března se v rámci projektu 8@8 představí Řeka, psychologická hra s hororovou atmosférou úspěšného britského dramatika Jeze Butterwortha v hlavní roli s Vaškem Vašákem.


Jez Butterworth

ŘEKA

24. února ve 20:00 ve VILE Štvanice

 

Překlad: David Košťák

Režie: Dan Pánek

Scénografie: Eva Justichová

Hrají: Václav Vašák, Daniela Šišková, Kamila Trnková a Klára Cibulová

Chata uprostřed hor, v ní muž a žena. Venku zatmění měsíce a řeka hemžící se pstruhy. Muž se chystá ke svému každoročnímu rituálu. K lovu. Ale opakovaně při tom vstupuje do téže řeky. Psychologická hra Jeze Butterwortha chytře využívá hororové atmosféry a poukazuje na děsivou osamělost člověka, který ani kvůli soužití s dalším člověkem není schopen uhnout ze svých zajetých kolejí.

 

Jez Butterworth (*1969)

Narodil se v Londýně do umělecké rodiny – jeho bratr Steve působí jako významný divadelní producent, jeho další dva bratři Tom a John-Henry jsou spisovatelé. Jez Butterworth na sebe výrazně upozornil již svou prvotinou Mojo, která byla v roce 1995 uvedena na scéně The Royal Court Theatre. Butterworthův celovečerní debut získal hned několik cen - Olivierovu cenu za nejlepší novou komedii nebo cenu George Devina a deníku Evening Standard pro nejslibnějšího mladého dramatika. Autor svou hru také přepsal do podoby filmového scénáře, který měl původně natáčet Jan Svěrák. Film byl nakonec pod názvem Nevěsta přes internet režírován samotným autorem a v hlavních rolích se např. objevila Nicole Kidmanová. I další jeho hry na sebe upoutaly značnou pozornost a získaly prestižní ocenění na domácích britských scénách i v zahraničí. Mezi jeho nejúspěšnější hru patří Jeruzalém, který – mimo jiné – získal Evening Standard Theatre Award či Critics´ Circle Theatre Award a který byl v USA nominován na Tony Award. V roce 2012 novou sezónu Royal Court Theatru zahájila jeho poslední hra Řeka.