Petice na podporu filmových tvůrců

26.2.2018
Petice na podporu filmových tvůrců

Vážení autoři a přátelé filmu, rádi bychom vás upozornili na probíhající iniciativu režisérů, scénáristů a dalších autorů audiovizuálních děl, kteří se snaží řešit své nepříznivé postavení způsobené užíváním svých děl na internetu. Rozhodli se vytvořit online petici na podporu otevřeného dopisu Evropskému parlamentu.


Co je cílem?

Cílem této iniciativy je podpora změny návrhu směrnice, která by filmovým tvůrcům zabezpečila nezadatelné právo na spravedlivou odměnu tam, kde jsou jejich díla sledována online, tedy za užívání jejich děl prostřednictvím digitálních platforem jako je Netflix apod.

Kdo je autorem iniciativy?

Autorem celé iniciativy na podporu filmařů je Společnost audiovizuálních autorů SAA, jejíž členem je i DILIA, spolu s Federací evropských filmových režisérů FERA a Fedcerací evropských scénáristů FSE. Petici již podepsali Jan Hřebejk a Jan Svěrák, ale i další osobnosti evropského filmového světa jako například Agnieszka Holland, Sir Alan Parker, Isabel Coixet, Cédric Klapisch, Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne, Carlos Clavijo, Enric Gomà, Miloslav Luther, Ondrej Šulaj nebo Martin Šulík.

Kdo a jak se může zapojit?

Zapojit se mohou nejen autoři, ale kdokoliv, komu záleží na spravedlivém a důstojném postavení evropských filmařů, tedy i Vy, a to podpisem online petice zde. Petici je možné podepsat do 27. března 2018, kdy bude hlasovat výbor Evropského parlamentu pro právní záležitosti.    

K dnešnímu dni dosáhl počet podpisů již skoro 10 000. Cílem je nasbírat v petici aspoň 30 000 podpisů, tak dejte vědět svým známým a podpořte společně dobrou věc. Filmoví autoři a evropská kultura si to zaslouží.

Jménem DILIA za Vaši podporu evropským autorům předem děkujeme. 

Jiří Srstka a Jan Barták