MLČENÍ BOBŘÍKŮ

Tomáš Dianiška

Žánr: komedie
Obsazení: 2 muži, 2 ženy

OTEC: Zbláznila ses? Jestli na to příjdou… To je provokace, sabotáž. Bedřiška může dostat 10 let za blbej skauting. Chápeš? 
MARIE: Ne, to se pochopit nedá.
OTEC: Za tohle by tě popravili!
MARIE: Mě to přijde dobrý. Dívka, která nespravedlivě sedí, zároveň buduje nový svět.
OTEC: Musíš to spálit.
MARIE: Bude to takový malý pomníček v kapse všeho pracujícího lidu.

„Totalitní horor o nástrahách skautingu.“ Hra podle skutečné události o neuvěřitelném žertu skrytém v naší historii. Příběh z dávných časů, kdy na Letné stály sochy Bohů a prostý lid se krčil pod jejich krutovládou. Jen několik lidí se jim dokázalo vzepřít a bojovat proti nim. U devatenáctileté Bedřišky se zničehonic objeví příznaky podivné nemoci. Dokáže rozdělat oheň bez pomoci Pepa a zná všechny sloky z Vlajka vzhůru letí. Doktoři, psychologové a psychiatři jsou bezradní. Jediným možným řešením, jak dívku zachránit, se zdá být starobylá praktika vymítání. Již není pochyb, že nešťastná dívka je posedlá skautingem...

Pointa motivu nejznámější československé mince, koruny z roku 1957, se dostala do širšího povědomí teprve nedávno. Tehdy totiž vyšlo najevo, že vítězný návrh výtvarnice Marie Uchytilové inspirovala postava perzekuované skautské vedoucí Bedřišky Synkové. Takže zatímco si mladá žena odpykávala čtvrtý rok desetiletého vězení za ilegální vedení skautského oddílu, režim pyšně distribuoval nové mince s její podobou. Výtvarnice se tak po svém vypořádala s režimem v době stále ještě „dostatečně“ tuhé totality.

Hra byla nominována na ocenění Nejlepší poprvé uvedená česká hra roku 2016 v Cenách divadelní kritiky.

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.