HLUBOKÝ KOČIČÍ SPÁNEK

Vladislav Kracík

Žánr: komedie pro děti
Obsazení: 9 postav (min. 2 ženy, 2 muži – zbytek libovolný)

Kočičí špionážní parodie pro celou rodinu. Autorem je Vladislav Kracík, umělecký vedoucí Divadla Tramtarie v Olomouci.

Láďa a Markéta (novopečení majitelé britského krátkosrstého kocoura) se s naivitou začátečníků domnívají, že jejich chlupáč stále spí, reaguje pouze na zvuk granulí o misku na žrádlo, anebo se jen tak povaluje v klidu domova. Z ironického komentáře jejich kocoura Bennyho se ale dozvíte o druhém životě, který každá kočka tajně vede. 

Dobrodružný příběh Bennyho začíná nevinně. Když se poprvé vydá na prohlídku okolí svého bydliště, počíná si tak lehkovážně, že málem padne do pařátů nebezpečného gangu. Naštěstí se zavčas seznámí s bezdomovcem jménem Mikeš. Tento kočičí důchodce mladého kocoura zavčas ukryje a vysvětlí mu, že Bratrstvo kočičí pásky – jak si gang říká, obchoduje s pančovaným kočičím krmivem a terorizuje celé město, proto na jeho ulicích kočku stěží potkáš. Benny je sympatický kocour, ale velký mluvka, a tak není divu, že se brzo stane terčem pozornosti kočičí mafie. Když se k tomu zamiluje do nejkrásnější kočky světa, tak má na malér ušito. Konfliktu s gangem už se nevyhne a tak se musí pustit do nerovného boje, ve kterém mu pomáhá nejen zkušený Mikeš, ale také „malá lež“ o tom, že je Benny elitní britský agent.  

Kočičí komedie nejen pro děti si tematicky pohrává s odkazy na filmy s titulní postavou Jamese Bonda – agenta 007, s prvky filmů noir a s formálními principy komiksů i animovaných filmů. Pro milovníky koček zde autor vytvořil nápaditý rejstřík charakterů postav, které vycházejí z představy lidí o různých kočičích rasách. Kromě již zmíněného hlavního hrdiny a jeho přítele, tedy kočky britské krátkosrsté a české pouliční směsky, zde figurují kočky ruské modré, bengálské a dlouhosrstá perská kočka. Proti chytrosti, ale i lstivosti charakterů koček, jsou jediné dvě lidské postavy jemně zesměšněny, protože člověk bývá ve vztahu ke kočkám častokrát nebetyčně nedůvtipný.

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.