První díl 8@8 letošní sezóny představí nejmladší generaci autorů

3.10.2017
První díl 8@8 letošní sezóny představí nejmladší generaci autorů

11. října proběhne ve VILE Štvanice další díl cyklu scénických skic 8@8. Během večera se představí dvě divadelní hry nejmladší autorské generace - Kolíbání mladého českého autora Petra Erbese a kontroverzní hra švýcarské autorky Katji Brunner I´ll wipe the tears from your death mask aneb Tři malé lhostejnosti.


Oba autoři nezávisle na sobě reagují poetickou formou na nejaktuálnější společenské události a na neutěšený stav současné Evropy. Cyklus scénických čtení 8@8 umožňuje jejich hlasy zaznít v co možná nejbližší době od jejich vyslovení. Jsme rádi, že můžeme dávat možnost mladým autorům rozvíjet se v kontaktu s publikem,“ vysvětluje dramaturg David Košťák poslání seriálu 8@8. Režisérka Kasha Jandáčková doplňuje: „Oba texty jsou výrazně postmoderní a čerpají z pop-kulturních i společenských základů naší generace. Oba mimo jiné reagují na sílu médii, které se podílí na naší výchově. Proto jsme se rozhodli večer pojmout jako fiktivní program na výchovu mladých Evropanů.“

 

Petr Erbes: Kolíbání

Katja Brunner: I´ll wipe the tears from your death mask aneb Tři malé lhostejnosti

Překlad: Barbora Schnelle

11. 10. 2017, 20:00 VILA Štvanice
Režie: Kasha Jandáčková

Hrají: Bohdana Pavlíková, Anna Kameníková (Linhartová), Michal Lurie

„Protože se o dobru mluví u mnoha kategorií, nebude dobro něčím společným, všeobecným a jedním, neboť pak by se o něm mluvilo jen v jednom přísudku.“

Krátká hra mladé švýcarské autorky anový text českého autora napsaný přímo pro Divadlo LETÍ. Dvě poetická a zároveň velmi provokativní pojednání o stavu dnešní společnosti očima nejmladší autorské generace.

 

Petr Erbes (*1991)

Po maturitě na gymnáziu v Poličce absolvoval obor Multimediální technika na ČVUT. Nyní je studentem dramaturgie na katedře alternativního a loutkového divadla DAMU. Za hru Pod plechovým nebem získal 2. místo v soutěži o Cenu Evalda Schorma za rok 2015. Podílel se na tvorbě interaktivních projektů Fate and Remote Control (PQ 2015), Can you see it? (Festiwal Nowej Scenografii 2015), Projekce filmu: Večírek (2016) a Touring Turing (2017). Je spoluautorem inscenace Zítra si povíme (DISK 2017). V létě kočuje s divadlem po vsích na pomezí Žďárských vrchů (Naši figuranti, Svatojánské elegie nebo Ani ryba, ani rak). S jednoaktovou hrou Infiltrace získal první cenu v soutěži Ferdinand Vaněk dnes. Pořádá festival Momentum. Hraje v kapele Cestárium, v létě rovněž u táborových ohňů.

Katja Brunner (*1991),

Dramatička, performerka, muzikantka. Studuje literární psaní na Vysoké umělecké škole v Bernu a scénické psaní na UdK v Berlíně. V roce 2010 se zúčastnila festivalové přehlídky mladých dramatiků Interplay Europe Festival of Young Playwrights v Izmiru a v roce 2012 se účastnila prestižního kurzu Werkstatttagen v Burgtheatru. Inscenace jejího prvního dramatického díla, kontroverzní hry Příliš krátké nohy, byla pozvaná na Mülheimer Theatertage 2013 a její druhá hra Peklo je taky jenom sauna (uvedena v rámci 8@8) se v roce 2013 ucházela o hlavní dramatickou cenu festivalu Heidelberger Stückemarkt 2013. 

Projekt vznikl za podpory Dozorčí rady DILIA. Překlad hry vznikl za podpory Goethe-Institutu.