Josef Váchal

24.7.2017
Josef Váchal

Váchalovo nejslavnější literární dílo, Krvavý román, vyšel prostřednictvím Literárního oddělení DILIA německy v překladu Ondřeje Cikána v Österreichische Nationalbibliothek.


Josef Váchal (23. 9. 1884 až 10. 5. 1969) byl významný český malíř, grafik, ilustrátor, sochař a řezbář, ale i spisovatel a básník. Jeho strýcem byl malíř Mikoláš Aleš. Po nástupu komunistického režimu se postupně dostával do kulturní i společenské izolace a jeho dílo se na veřejnosti téměř neobjevovalo. Dožíval v zapomnění na rodinném statku své družky, malířky a grafičky Anny Mackové ve Studeňanech. Po znárodnění statku, kde místní družstvo zřídilo traktorovou stanici, byl vystěhován do nepohodlných hospodářských místností a přežíval nedostatku, závislý na darech mecenášů a náhodných příjmech. V 60. letech 20. století začal postupně zájem o jeho dílo narůstat.

Po roce 1926 si do olova vyryl devět abeced gotizujícího písma, kterými tiskl své biblio­filie. Pro výjimečnost a exkluzivitu těchto písem zůstávají Váchalovy návrhy spíše fascinujícím dokumentem doby a tvůrce, využívají se jen sporadicky.

Josef Váchal je pochován na hřbitově v Radimi.

Rozsah a význam Váchalova díla mohl být pro veřejnost skutečně znovuobjeven a doceněn až po roce 1989. Roku 1993nakladatelství Paseka, kterému dal jméno, otevřelo v Litomyšli muzeum Josefa Váchala Portmoneum, umístěné v domku Váchalova přítele Josefa Portmana. Interiér domku si nechal Portman ve 20. letech vyzdobit právě od Váchala.