PADOUCHOVO PROZŘENÍ (L'eveil du chameau, 2016)

Murielle Magellan

Překlad: Adéla Poláková (Nesrstová)
Žánr: činohra
Obsazení: 1 muž, 2 ženy

Mohou si dva naprosto odlišní lidé vzájemně pozitivně ovlivnit životy?

Maryse, žena středního věku, která vede spořádaný život, přichází za Mikaëlem, velice úspěšným koordinátorem v oblasti humanitární pomoci, aby se ho pokusila přesvědčit, že by měl navázat kontakt se svým synem Simonem. Ten opustil Marysinu těhotnou dceru Clair a nechce se mít k otcovství. Mikaël však Simona nikdy nevychovával a otcovství je mu proti srsti. Vede život milovníka a rád se stýká s mladými ženami. Představa rodičovství mu nahání hrůzu.
Maryse se ve své umanutosti a pocitu spravedlnosti nevzdává a všemožně Mikaëla přesvědčuje, ten zase skrze svou osobnost bouřliváka a sexisty nevědomky pomalu otevírá ve spořádané Maryse tajné a neobjevené zákoutí její sexuality.
Maryse navštíví Mikaëla několikrát a při jedné z návštěv mu oznámí, že je těhotenství Clair v ohrožení, protože plod přestal růst. Maryse vidí vinu v tom, že Clair není z těhotenství šťastná kvůli postoji Simona. Maryse mu jakoby omylem ukáže fotky Simona a vypráví mu, jak je mu podobný a jak moc je Simon pyšný na svého úspěšného otce. V Mikaëlovi, který se tomu všemu celou dobu brání, se něco začíná měnit. Změna začíná probíhat ale také u Maryse, která k Mikaëlovi vzplane prudkou vášní a při jedné z návštěv Mikaëla požádá, aby ji rychle a drsně pomiloval. Mikaëlovi se Maryse docela líbí a s žádostí nemá sebemenší problém. Následuje odmlčení Maryse, která se vyrovnává s nově vzniklou situací. Tato odmlka však trýzní Mikaëla, který se začne zajímat o vývoj plodu a také o svého syna, kterému nakonec zavolá. Maryse se po dlouhé odmlce za Mikaëlem vrátí, aby mu oznámila, že se dítě začalo opět vyvíjet a že je vše na dobré cestě. Mikaël během toho napsal Simonovi email, kde ho prosí, aby se s ním sešel.

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.