OCHUTNEJ ZLÍN (Kabaret o stycích)

Matěj Randár

Obsazení: 1 muž, 1 žena

Tady a teď. Ve Zlíně. O Zlíně. Nádraží, hotel Moskva, obchodní dům Baťa, čtvrtdomek, U 7 hříchů, filmové ateliéry, Café Archa a Kongresové centrum. Osm postav, které ztvární dva herci, se potkává na osmi notoricky známých zlínských místech v osmi situacích, v nichž se odhalují jejich touhy a frustrace.

Když Arthur Schnitzler napsal v roce 1897 svou hru Rej (Der Reigen, česky také Kolo nebo Dokolečka dokola), v níž se značnou dávkou humoru vykreslil kolotoč situací směřujících vždy k jednomu cíli, a sice milostnému aktu, vyvolalo to obrovský skandál. Kniha označovaná jako pornografická dokonce nesměla v některých zemích vycházet až do roku 1982. Dnes už nás otevřené dialogy o sexu na jevišti nepřekvapí. Přesto je ten původní Schnitzlerův obraz společnosti, která je díky tomu nejzákladnějšímu pudu spojena napříč sociálními vrstvami a bublinami, nadčasový, a tak Matěj Randár napsal jeho současnou verzi a události přesunul ze Schnitzlerovy rodné Vídně do svého rodného Zlína.

„Hra Matěje Randára je vědomou reakcí na Schnitzlerovu hru Rej. Situace příběhu překlápí časově (z přelomu 19. a 20. století do současnost) i prostorově (z Vídně do "maloměstského" Zlína), mění jednající postavy, ve srovnání se Schnitzlerem dodává textu větší kabaretní ráz a místní, někdy hořce satirické zacílení. Sexualita, která utváří mezilidské vztahy, je vědomě povrchnější než v dobách Schnitzlerových, ale i tím spoluvytváří Matěj Randár svou kabaretní hrou obraz dnešní společnosti. Hra v duchu komediální nadsázky pracuje vědomě s klišé o Zlíně jako městě. Hra vznikla jako scénář pro inscenaci studentů ZSVOŠU Zlín v režii Hany Mikoláškové.“  Vladimír Fekar

Hra získala čestné uznání v soutěži o Cenu Evalda Schorma za rok 2016.

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.