8@8: Žijeme přece v Evropě, tady se nám nemůže nic stát (smajlík)

9.2.2017
8@8: Žijeme přece v Evropě, tady se nám nemůže nic stát (smajlík)

První díl cyklu scénických skic 8@8 představí 22. února ve VILE Štvanice horkou novinkou z Velké Británie, oceňovanou hru dramatičky Zinnie Harris Jak zadržovat dech.


Po listopadové hře Maxi Obexer Ilegální pomocníci, jež se věnovala problematice migrantské krize, přichází projekt 8@8 s textem, který se tematiky migrantů dotkne odlišným způsobem. Zatímco Maxi Obexer se k současným evropským problémům vyjadřovala prostřednictvím autentických svědectví lidí pomáhajících uprchlíkům, Zinnie Harris rozehrává své apokalyptické drama v metaforické rovině. Její hra začíná zdánlivě nevinnou známostí na jednu noc, která však rozpoutá diskusi nad nedávnou evropskou historií.

Zinnie Harris: Jak zadržovat dech

22. 2. 2017, 20:00 VILA Štvanice

Překlad: Jakub Škorpil
Režie: Lukáš Kopecký
Scénografie: Veronika Watzková

Hrají: Sára Venclovská, Beáta Kaňoková a Tomáš Kobr  

Žijeme přece v Evropě. Nic špatného se tu přece neděje. Přinejhorším občas jen nějaká malá nepříjemnost, která je však pro svět jako takový naprosto bezvýznamná.

Temně vtipné drama nabízí epický pohled na to, jak dnes žijeme, a odkrývá pravou cenu dosud uznávaných hodnot. Hra, která v sobě podle Michaela Billingtona nese ozvuky Zpustošení od Sarah Kane, měla premiéru v Royal Court Theatre v únoru 2015.

Zinnie Harris, oceňovaná britská dramatička, scénáristka a režisérka, působila jako rezidenční autorka např. v Royal Court Theatre, Royal Shakespeare Company nebo National Theatre of Scotland. Je držitelkou mnoha ocenění, mezi jinými Fringe First Award, Amnesty International Freedom of Expression Theatre Award a nominaci na Susan Smith Blackburn Prize za hru The Wheel uvedenou ve Skotském národním divadle a dále Peggy Ramsay Foundation Award, Fringe First a John Whiting Award za hru Further than the Furthest Thing. Mimo divadla spolupracuje autorsky také s BBC a dalšími rozhlasovými a televizními společnostmi.

 

Projekt vznikl za podpory města Prahy a Dozorčí rady DILIA.