ANDĚLŮM SEDÍ ROCK´N´ROLL (2013)

Ondřej Sedláček

Obsazení: 2 muži, 3 ženy

Děj hry začíná v září, po dovolených, když se v menším městě na zastávce autobusu cestou do práce setkají tři (staro)noví obyvatelé. Jejich setkání a následné seznamování sledují, glosují a místy ovlivňují dva „andělé strážní“. První postava, mládenec, má problémy se vztahy - je v tom bohužel tak trochu „jantar“, mamlas. Ale postupně si to uvědomuje a snaží se napravit. Druhá postava, paní, je naopak stále nespokojená, místy až hysterická. Navíc neustále hovoří o své mamince, což není pochopitelně pro muže zrovna „nejnosnější“ téma, obzvlášť právě při seznamování. Poslední tvář, mladá slečna, je koketní, ovšem myslí trochu moc jen na sebe a své „dobro“: aby se líbila, byla obletována muži a mohla si vybírat. K vážnému vztahu ještě nevyzrála.

 

Andělé jsou dva, první (ona) je anděl „strážný“, druhý (on) je naopak pokušitel, anděl „padlý“, čert, ďábel... Ona má sice v popisu práce dobro, je proti pletichám, ale jak se děj vyvíjí, staví se trochu více na stranu „hříšných“ žen. On naopak od počátku hledá na každém špatnosti – z pohledu své „funkce“. O mládenci si například říká, že je divný, jde mu jen o „flirt“, o ženských postavách obdobně, přičemž právě v duchu své „funkce“ vše chystá tak, aby se to nakonec projevilo. Ale v závěru je mu mládence do jisté míry líto. A ani oba „andělé“ nejsou bez citu, jak se posléze vyjeví.

 

Do příběh vstupuje v závěru „deus ex machina“, totiž třetí žena, kterou sice zblízka nepoznáme, ale její pouhé zjevení již dává tušit zásadní změny pozic dosavadních aktérů a v blízké budoucnosti pravděpodobně i jejich vztahů. Což při zpětném pohledu na děj přináší jisté „rozuzlení“ i poselství. Hra je jakousi přehlídkou pestrých osobností a vlastností, ve kterých jistě poznáme jiné i sami sebe, naše i cizí přednosti i slabosti...

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.