ÚČET (Addition, 2016)

Clément Michel

Překlad: Petr Christov
Žánr: komedie
Obsazení: 3 muži


“Spát s ženskou, která je starší než jeho vlastní manželka, je prostě magořina.”

 

Jsou tři a vyrazili si na společný víkend. Jules, Axel a Antoine, dlouholetí kamarádi, čerství čtyřicátníci. Včera si zašli na večeři, kterou jeden z nich za kamarády zaplatil. A druhý den ráno po těch dvou chce, aby mu “to vrátili”, že to trochu přehnal a že se o útratu podělí. To vše se divák dozví hned v úvodním obrazu francouzské komedie Clémenta Michela (*1974) o klukovském přátelství v dospělém mužském světě.

 

JULES: Antoine, ty chápeš, co se tady snažím říct?
ANTOINE: Já tomu rozumím naprosto skvěle. Když jsem byl na střední, přišla k nám do třídy nová holka, Cécile Mouretová. Jednou se při hodině pozvracela, při dějáku, vlastně ne, při dějáku to nebylo, spíš asi při zemáku… Byl to zemák nebo ne… Ne, zemák to taky nebyl…
JULES: Je důležité, co to bylo za hodinu?
ANTOINE: Jasně že ne.
JULES: Tak pokračuj.
ANTOINE: Máš pravdu. Takže, ta holka se pozvracela. A celej rok to byla ta holka, která se pozvracela. Celou dobu jsme měli pocit, že jí tak trochu smrdí z pusy, dokonce i několik měsíců potom. A bylo to pěkně pitomý, protože byla docela hezká.
JULES: Ale poblila se.

 

Účet přitom zdaleka není pouze komedií o jednom účtu za jednu večeři. Počítá se v ní ovšem hodně. A pánové také trochu účtují: jeden s druhým, druhý s třetím a všichni vzájemně. Dopočítáme se mnoha vzpomínek, historek, esemesek, milenek, manželek, lží i “na rovinu” říkaných pravd, polopravd či přiznání. Někdo zkrátka nosí brýle, někdo permanentně zahýbá manželce a někdo je od přírody arogantně namyšlený. Nebo je to možná všechno trochu jinak. Ale to si radši “na rovinu” říkat nebudeme, že?


Clément Michel je - v duchu francouzské tradice - hercem, autorem, scénáristou, režisérem, divadelníkem i filmařem. Podobně jako jeho další hry je i Účet komedií, v níž není vše tak lehkovážné a banální, jak by se mohlo zdát. Jeho hra o třech mužských postavách a přátelství mezi nimi může leckomu připomenout slavnou hru Yasminy Rezy Obraz; snad jen s tím rozdílem, že Michel je ironičtější než Reza a v Účtu si nikdo bílý obraz s bílými pruhy nekoupil. Ale zato milenek mají pánové v součtu o poznání více!

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.