THE EVERLAST (Orkesteri – The Everlast, 2013)

Okko Leo

Překlad: Otto Kauppinen
Žánr: komedie
Obsazení: 4 muži, 1 žena + němá mužská role

TIMI: Možná to má něco společnýho s tím, že jste ten song tehdy prodali do té reklamy na párky.

RANE: Co to kurva blekotáš?

HALLA: Naše písnička se dostala do reklamy?!

JASE: Jo.

HALLA: Děláš si prdel.

JASE: Fakt jo.

HALLA: Wow!

RANE: Ehm… jen jsme vám to nestihli říct…


Komedie The Everlast vypráví o stejnojmenné fiktivní hudební skupině, která prorazila v devadesátých letech, ale její slibná kariéra začala v průběhu let stagnovat. V současnosti se na skupině každý z jejích členů snaží bezohledně vydělat, a závist a názorové rozdíly ji hrozí definitivně rozložit. Frontman kapely Jase si totiž přivlastnil práva na jejich hit a společně s kytaristou Ranem ho bez vědomí ostatních členů kapely prodal do reklamy na párky. Nováček a benjamínek kapely, bubeník Timi, zase odmítá hrát, dokud nedostane zaplaceno za minulý koncert. Basák Halla je dětsky naivní a často je s ním velmi obtížná domluva. Nyní však svítá naděje na lepší zítřky: Jase přesvědčil popovou hvězdičku Simone Motýlkovou, aby s nimi zahrála na dalším koncertu, který se má uskutečnit na svatbě. Budou v zájmu záchrany kapely schopni nalézt společnou řeč, nebo je pro ně solidarita jenom vyprázdněný pojem? Svatebčané netrpělivě čekají.


Děj se odehrává v průběhu jednoho dne v šatně dělnického domu, kde se slaví svatba. Tento den bude zkouškou morálky a hodnot každého z členů kapely. Ukáže se totiž, že pozvat Simone nebyl vůbec tak dobrý nápad, jak se původně zdálo. Události večera naberou nečekaný spád, když je skupina nucena Simone unést a požadovat jako výkupné možnost zahrát svůj velký koncert.


Finská premiéra se odehrála 16. 10. 2013 v KOM-teatteri v Helsinkách. Česká premiéra se konala 23. 10. 2016 ve STARÉ ARÉNĚ Ostrava.

 

 

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.