Zemřel legendární dramatik Edward Albee

31.10.2016
Zemřel legendární dramatik Edward Albee

Legendární dramatik Adward Albee, který je považován za jednoho z nejvýznamnějších autorů své generace, zemřel ve věku 88 let. Trojnásobný držitel Pulitzerovy ceny podlehl náhlé nemoci a zesnul ve svém domě v Montauku.


První Albeeho hra Stalo se v Zoo (The Zoo Story) vyšla v padesátých letech. Je o dvojici mužů, kteří se náhodně setkají na lavičce v parku uprostřed New Yorku. Její nesmířlivý konec udal tón Albeeho pozdějšímu dílu, jež je často ke svým hrdinům drsné a nekompromisní.

Jeho nejznámější hra je bezesporu Kdo se bojí Virginie Woolfové?. Intimní portrét těkavého manželství mu zajistil slávu a častá srovnání s velikány jako jsou například August Wilson, Arthur Miller nebo Tennessee Williams. Z hry v roce 1966 vznikl kultovní film s Richardem Burtonem a Elizabeth Taylor v hlavních rolích, kteří byli oba za ztvárnění ústředního páru nominováni na Oscara.

Přestože hra vznikla již léta předtím, film jako takový byl přijímán s velkou kontroverzí kvůli břitkému jazyku. Společnost Warner Bros tehdy film opatřila přístupností od 18 let, přestože to v té době bylo spíše neobvyklé řešení. Albeeho dílo provokuje jako žádné jiné.

V roce 2008 v jednom interview prohlásil: „Když už člověk zaplatí drahé vstupné do divadla, mělo by ho to skutečně zasáhnout. Divadlo by vás mělo donutit přemýšlet o vašich hodnotách a nahlodat vás. V nejlepším případě by měl divák odcházet s pocitem, že se mu přihodilo něco zásadního. Mělo by ho to změnit, nebo alespoň donutit o změně přemýšlet. Ale když člověk odchází pouze s myšlenkami na to, kde sakra zaparkoval, je to prachsprostá ztráta peněz.“

Úmrtí Edwarda Albeeho je velká ztráta pro současné světové drama.

(zdroj: www.cnn.com)

Hry Edwarda Albeeho dostupné v DILIA: