Ravenhill, Mark (GB)

 

Mark Ravenhill, 1966 - narodil se v červnu roku 1966 v Západním Sussexu
- jeho otec je letecký konstruktér, matka sekretářka, mladší bratr pracuje jako novinář
- od deseti let navštěvoval dramatický kroužek, ve třinácti napsal svou první hru
- v letech 84 – 87 studoval angličtinu a divadelní vědu na univerzitě v Bristolu
- původně se chtěl stát hercem, ale jak sám říká: „rychle jsem pochopil,že jiní lidé budou lepší než já“. Místo toho začal tedy režírovat a psát krátké hry.
- po premiéře jeho hry Pěst (Fist), desetiminutového dialogu dvou mužů o sexu, za ním přišel režisér Max Stafford-Clark. „Zeptal se mě, jestli mám celovečerní hru, a já jsem zalhal a řekl, že ano. Takže jsem pak jednu musel napsat.“
- 1.října 1996 měla v divadle Royal Court premiéru jeho první celovečerní hra Shopping and Fucking, britské úřady však originální název zakázaly uvést na plakáty, takže byla oficiálně uvedena jako Shopping and F***ing. Hra definitivně prosadila novou vlnu, označovanou jako Coolness. Česká premiéra proběhla v Činoherním studiu v Ústí nad Labem.
- v roce 1997 nastudovalo divadelní seskupení Actors Touring Company v čele s Nickem Philippouem další Ravenhillovu hru Faust, inspirovanou jak faustovskou legendou, tak životem filosofa Michela Foucaulta. Ravenhill poté hru znovu výrazně přepracoval a tato druhá verze byla uvedena v dubnu 1998 Tuesday Laboratory v Los Angeles pod názvem Faust (Faust Is Dead). Ke změně názvu se Ravenhill inspiroval výrokem jednoho londýnského kritika. Ten po shlédnutí Ravenhillovy verze Fausta prohlásil, že Faust je mrtev.Českou premiéru měla hra v brněnském HaDivadle.
- další dva nové Ravenhillovy dramatické texty byly uvedeny v roce 1998. Hra Sleeping Around, poprvé inscenována v květnu 1998 v Salisbury Playhouse, vznikla v rámci projektu spolupráce několika dramatiků, jedná se o experiment se zajímavým výsledkem. Druhá hra s názvem Handbag byla inspirována Oscarem Wildem (především jeho hrou Jak je důležité míti Filipa) a nastudoval ji opět Nick Philippou s Actors Touring Company.
- v září 1999 uvedl Ravenhillův dvorní režisér Max Stafford Clark se svou skupinou Out of Joint premiéru jeho nové hry nazvané Some Explicit Polaroids. V České republice měla premiéru v divadle Disk v Praze pod názvem Polaroidy.
- další hra Marka Ravenhilla Mother Clap´s Molly House měla premiéru v srpnu 2001 v Royal National Theatre v Londýně. Hra, v jejímž podtitulu stojí „černá komedie se zpěvy“, je nejen oslavou různosti lidské sexuality, ale také fascinujícím pohledem do skryté kapitoly Londýnské historie.
- Poté Ravenhill vytvořil dvě hry pro mládež: Totally Over You a Citizenship.
- Jeho poslední hra z roku 2006 s názvem The Cut byla uvedena přímo na West Endu s Ianem McKellenem v hlavní roli. Mark Ravenhill o svých hrách…
…Dá se říci, že mé hry se snaží porozumět světu, ve kterém zkolabovaly dvě dlouho tradované víry: v Boha a v politiku. Lidé jsou „bez mapy“, a tedy jistým způsobem úplně svobodní a zároveň ztracení.
…Postavy v mých hrách reagují extrémním způsobem, protože se nacházejí v extrémních situacích, ale zároveň, doufám, všechny prodělávají určitý vývoj. V každé hře jsou okamžiky, kdy jsou hrdinové velmi zranitelní, kdy se snaží někomu podat ruku, o někoho se starat.
… Moje postavy jsou takové, jaký je svět okolo nich i můj vlastní. Tím nejdůležitějším se staly peníze, chybějí jakékoli jiné hodnoty, vztahy mezi lidmi diktuje trh a kapitalismus. Proto jsou mí hrdinové, chtějí stále víc a víc, jsou nenasytní, poživační a chamtiví. I tak intimní a osobní záležitost, jako je sex, se stává něčím, po čem je sháňka…


Synopse

POLAROIDY

BAZÉN (BEZ VODY)

VĚRNĚ NEVĚRNÍ

OVER THERE

THE EXPERIMENT

NATION

SCÉNY Z RODINNÉHO ŽIVOTA

GOLDENCHILD