Nové tituly ze zahraničí

3.7.2015
Nové tituly ze zahraničí


Rádi bychom nabídli práva na nové tituly našich zahraničních partnerů.

 


Anime Nere / Černé duše


Gioacchino Criaco

        

Román Gioacchina Criaca, z jehož předlohy volně čerpá scénář k úspěšnému filmu režiséra Francesca Munziho, by se dal přiřadit k žánru noir. Příběh černých duší, tří bratrů, je existenciálním podobenstvím života z drsné kalábrijské krajiny Aspromonte, jejíž prostředí bylo protagonistům dáno do vínku a kde taky vše končí. Archaický způsob života místních pastýřů dle starých tradic zde získává zcela nové rozměry násilí a vražd. Řeč je o místní mafii 'ndranghetě, která má v těchto místech hluboké kořeny. Nezbývá než se dát na cestu mimo všechna společenská pravidla a zákony. Mladá generace tří sourozenců se přemístí do moderního milánského centra, odkud lze ve velkém obchodovat s drogami, špinavými penězmi a s lidskými životy nevyjímaje. Podobně jako bestseller Gomora Roberta Saviana o neapolské mafii je tato kniha drsného ražení a nebojí se zpodobnit stinnou stránku italské společnosti.

 

Stejnojmenný film nedávno získal při udělování prestižních italských filmových cen David di Donatello téměř všechna prvenství.

 


Das Bandoneon / Bandoneon


Hans Meyer zu Düttingdorf

 

vynikající rodinné drama o vášnivé lásce, tangu a tajemství…     

 

Tango, vášeň a tajemství, které zůstane utajeno po takřka celé století.Po matčině smrti novinářka Christina žijící v Berlíně najde starou pohlednici z Buenos Aires, která odkryje spoustu otázek: o její vlastní minulosti, o věcech, na které se jí nikdy nedostalo odpovědi.

Na pohlednici je obrázek bandoneonu, který až magicky přitahuje její pozornost. Že by  se jí konečně dostala do rukou chybějící částečka puzzle, která jí pomůže odtajnit rodinnou historii? Její cesta povede do Argentiny do dvacátých let minulého století. Tehdy její prababička Emma doprovázela svého manžela na cestách po Latinské Americe. Emma tam prožila rodinný vzestup a pád, zamilovala se do hráče na bandoneon, a tato událost ovlivnila nejen její budoucí život.

 

Citlivě napsaný román o mladé ženě z Berlína, která hledá své štěstí ve dvacátých letech v Argentině.Dějiny Německa jsou pomocí rodinné ságy protkány historií Argentiny.

Hans Meyer zu Düttingdorf se narodil roce 1967 v Bielefeldu. Věnuje se herectví a hudbě.Nahrál několik alb a žije v Berlíně.

  


Sei la mia vita / Jsi můj život

 

Ferzan Özpetek


Ferzan Özpetek je známý italský filmový režisér tureckého původu, který má na svém kontě řadu divácky úspěšných filmů, mezi něž patří například: La finestra di fronte (2001, Okno naproti), Mine vaganti (2010, Neřízené střely), Allacciate le cinture (2014, Připoutejte se).

Po veleúspěšném literárním debutu z loňského roku – Rosso Istanbul (Červený Istanbul) - přichází s další knihou, částečně autobiografickou, plnou srdceryvných příběhů: Sei la mia vita (Jsi můj život).

 

Ústředním tématem všech dílčích příběhů je láska, cit, který zdolá i ty nejtěžší životní zkoušky. Pozadí knihy tvoří autorovo důvěrně známé prostředí Říma osmdesátých a devadesátých let, atmosféra svobody homosexuální komunity a dlouhých letních večerů s přívěskem hrozby jménem AIDS a lidské soudružnosti, která utužuje vzájemné vztahy.

 

Ferzan Özpetek má přirozený dar vyprávět autentické příběhy, při kterých se zasmějete, ale zároveň vám bude tuhnout krev v žilách z jejich syrovosti bez jakýchkoliv příkras a vedlejších efektů. Stejně jako jeho filmy vás ani tato kniha nenechá chladnými a stanete se její součástí.

 


Manchmal rot / Někdy červená


Eva Baronsky


Tato moderní pohádka pro dospělé vypráví střetnutí dvou zcela odlišných světů úspěšného právníka s nelegálně pracující uklízečkou, kteří jsou ze dne na den nuceni pohlížet na svět vzhůru nohama a zapomenout na své zažité způsoby chování.

 

Když se Angelina probudí v nemocnici, nedokáže si vzpomenout na své jméno.Při postupném nalézání sebe sama se z ní stane úplně jiný člověk. Christian je součástí tohoto přerodu a okolnosti ho donutí přehodnotit i jeho vlastní život.

 

Eva Baronsky (1968) žije v německém Taunusu.Velký úspěch zaznamenal její debutový román Herr Mozart wacht auf (2010, Mozart se probouzí), za který získala v témže roce cenu Friedricha Hölderlina. Vypráví v něm originální fikční příběh geniálního umělce, jenž se probudí

do moderní doby a prostředí, které mu připadá podivně bizarní. Ví jen, že musí dokončit svůj slavný Requiem.

 

 

Guardati dalla mia fame / Chraň se před mou bídou

 

Milena Agus; Luciana Castellina


Nestává se často, aby byl příběh, v tomto případě nelidský zločin, vyprávěn ze dvou protichůdných pohledů, rozličných narativních hlasů, které se snaží vcítit do nitra obětí a vrahů. V Apulii po druhé světové válce se na veřejném shromáždění politika a odboráře Giuseppeho Di Vittoria setkají váleční veteráni, dezertéři, Němci i Spojenci. Náměstí v Andrii se 6. března 1946 stane místem veřejného lynčování dvou osob. Dvě ženy patřící k městské aristokracii jsou ubity davem zbídačelých dělníků.

           

Obě autorky vyprávějí stejný dějinný okamžik se svou vlastní zaujatostí a touhou po pečlivé dokumentaci faktů.Milena Agus proniká

do honosného domu bohatých svobodných sester Porrových s oslnivou a láskyplnou představivostí, zatímco Luciana Castellina rekonstruuje historii těchto let a málo známých okolností, které z chudých dělníků udělali divoké zabijáky.Jedna vnímá příběh zevnitř, druhá zvenku, na hranicích dvou světů, které se navzájem neznají a explodují, jakmile spolu vstoupí do kontaktu.

 

Milena Agus se narodila v Janově, ale žije v sardském Cagliari, kde vyučuje italštinu a historii na technickém lyceu.Velký úspěch zaznamenal její román Mal di pietre (2009), který byl přeložen do mnoha světových jazyků, v češtině vyšel pod názvem Kameny bolesti před čtyřmi lety.

 

Luciana Castellina je novinářka, spisovatelka a levicově orientovaná politická aktivistka, jež byla několikrát zvolena poslankyní do Evropského parlamentu.Mezi její nejznámější tituly patří La scoperta del mondo (Odhalení světa, 2011), kde formou deníku vypráví své politické zasvěcení

a vstup do komunistické strany.

 

 

A dictionary of omens and superstitions / Slovník znamení a pověr

 

Philippa Waringová

 

Mezinárodní průvodce světem všech zlých předtuch, náznaků a zvyků…

 

Slovník zahrnuje více než pět set abecedně řazených hesel s vysvětlivkami různých pověr, které figurují zejména v americkém a evropském kontextu. Víte, proč jsou černé kočky považovány za předzvěst něčeho zlého nebo co znamená, když se kočka čistí před dveřmi vašeho domu? Proč je pátek třináctého v mnoha zemích považován za nešťastný den? Co se stane, když si spletete svého kamaráda s někým úplně cizím?

A proč byste neměli procházet pod žebříkem?

 

Kniha odhaluje pravděpodobné počátky vzniku různých pověr a předtuch po celém světě, zabývá se jejich symbolickým kontextem, ve kterém stále nacházejí živnou půdu, a uvádí praktické rady, jak se vyhnout všemu neblahému a naopak zužitkovat své štěstí v každodenním životě.

 

Philippa Waringová je rovněž autorkou úspěšné příručky o feng-šuej, tradičním čínském učení, kde se věnuje praktickým radám, jak dosáhnout úspěchu ve všech sférách života moderního člověka.

 


In piedi nella neve / Nohama ve sněhu

 

Nicoletta Bortolottiová

 

literatura pro mládež

           

Citlivě napsaný román, který propojuje skutečnou historickou událost s fikčním dobrodružným příběhem.Třináctiletá Sasha již v útlém věku objevila svou pro dívku trochu nezvyklou životní vášeň: fotbal.Její otec je brankářem předního ukrajinského fotbalového týmu Dynamo Kyjev. Na Ukrajině se píše rok1942 atamější fotbalisté svádějí svůj „zápas smrti“ s nacistickým mužstvem.Čím je skutečné vítězství, za které ukrajinský tým v každém jiném zápase bojoval? Hodnoty jsou zde převrácené, v sázce je mnohem více než pouhá výhra.Má cenu bojovat

do poslední chvíle a zvítězit, nebo bude lepší zápas sabotovat a záměrně jej prohrát? Důsledky rozhodnutí jsou takové, že se o nich ještě dlouho zdráhá kdokoliv mluvit.

           

Nicoletta Bortolottiová se narodila ve Švýcarsku a nyní žije v Miláně.Pracuje jako redaktorka dětských knížek a věnuje se i autorské tvorbě.Zaznamenala úspěch s knihou E qualcosa rimane (2012, Vše nelze vymazat) o rodinné historii viděné prizmatem dvou sester s komplikovaným dětstvím.

  


Cattive / Zlobivé holky


Lorenza Bernardi

 

literatura pro děti a mládež

           

Francesca a Lavinia se poprvé potkají na střední škole.Je to začátek silného a výjimečného přátelství, které můžete prožít právě v tomto věku. Francesku baví číst a hrát fotbal s chlapci a je vždy plná energie.Lavinia je její první opravdová kamarádka a spolu tvoří nerozlučnou dvojici.Co na tom, že ostatním spolužačkám připadají trochu zvláštní. Letní prázdniny tráví každá se svou rodinou a musí se na tři měsíce odloučit.Po létě se ale Lavinia vrátí do školy jako vyměněná. Něco se změnilo a jejich kamarádství už nikdy nebude jako dřív. Takto začíná nový náročný školní rok plný nedorozumění a zlostných pohrdavých pohledů, který jen čeká na své vyvrcholení. Přátelství, jež se v minutě změní v nepřátelství, je příběhem ze života, proto se tento román o cestě k dospělosti čte jedním dechem.

 

Lorenza Bernardi je úspěšná italská spisovatelka, která se soustředí zejména na tvorbu pro děti a mládež.Je rovněž autorkou scénáře oblíbeného italského animovaného seriálu Winx Club o skupině mladých víl.

 


Všechny  texty originálů v elektronické podobě jsou k dispozici v literárním oddělení DILIA.