PORCELÁNOVÁ PANENKA (China Doll, 2014)

David Mamet

Překlad: Benjamin Kuras
Žánr: Činohra
Obsazení: 2 muži

Stárnoucí americký businessman a politický aktivista Mike Ross se v telefonátech a v dialogu se svým asistentem Carsonem dozvídá, že Kanada zadržela jeho nové firemní letadlo i s jeho anglickou milenkou, s níž plánoval zítřejší setkání, odlet do Londýna, líbánky a odchod z byznysu a politiky. V dalších telefonátech se na něho hrnou dramaticky sílící nepříjemná překvapení: Letadlo původně švýcarské registrace bylo následkem drobné chyby nuceno na cestě do Toronta nouzově přistát v USA, přeregistrováno na americkou značku a vztahuje se na ně dovozní daň 5 milionů dolarů. Jeho milenka byla z letadla vyvlečena a podrobena násilnému vyšetřování - a tím donucena k ilegálnímu vstupu na americké území, který ohrožuje její budoucí americký rezidenční status. Několik útoků na něho a jeho milenku se objevilo v médiích. Z dalších telefonátů, stupňujících dramatické napětí a atmosféru nebezpečí, Mike zjišťuje, že se stal terčem útoku svého mladšího příbuzného, současného guvernéra kandidujícího na další období, proti němuž podporuje kampaň druhé strany a který si potřebuje upevnit pozici silnou "kauzou". Tou je levicový boj proti "chamtivým kapitalistům", jichž je Mike vhodným symbolem. Hrozba se zintenzivňuje z původního nuceného placení neoprávněné daně postupně až na obžalobu za spiknutí obnášející dvacet let vězení. Mike má v držení dokumenty z dřívějška, které by guvernérovi mohly zničit kariéru a chce je použít jako protizbraň. Ty se mu v závěrečném překvapivém "twistu" pokusí ukrást jeho asistent Carson, jehož Mike nakonec zavraždí, ve chvíli, kdy už se k němu dobývá policie.

 

Celá hra je téměř Mikeova "one-man-show" na telefonu, v níž Carson hraje jen pomocnou roli. Mikeovy telefonáty nám na druhém konci linky přivádějí do děje několik dalších postav, které neslyšíme, ale které ožívají v Mikeových dialozích s nimi, jeho reakcích, otázkách, odpovědích a společných vzpomínkách.

Hra se těší úspěchu a vyprodanými představeními na Broadway (kde hlavní roli ztvárnil Al Pacino), ve Španělsku, Itálii, Francii i Skandinávii.

  Text v elektronické verzi je k dispozici v DILIA.