Nové tituly ze zahraničí

9.3.2018
Nové tituly ze zahraničí

Nabídka pro nakladatele


Rádi bychom nabídli práva na nové tituly našich zahraničních partnerů.

Texty originálů v elektronické podobě jsou k dispozici v Literárním oddělení DILIA.

 

Neviditelný hrdina (L’eroe invisibile)

Luca Cognolato; Silvia Del Francia

 

            Příběh italského obchodníka Giorgia Perlasky je neobyčejným pravdivým osudem muže, kterému se podařilo v Budapešti na přelomu posledních zimních válečných let zachránit tisíce maďarských Židů před vyhlazením nacisty. Ujal se role a vydával se za španělského konzula, přičemž nebyl ani Španěl, ani se nepohyboval v diplomatických kruzích. Paradoxně tak učinil po zkušenostech jako dobrovolník v občanské válce na straně generála Franka a díky děkovnému dopisu od španělské vlády pronikl mezi španělské vyslance. Nedokázal jen nečinně přihlížet strašlivé genocidě a rozhodl se zakročit. Obstaral autentické dopisy a falešné pasy a poskytl Židům útočiště v chráněných domech ambasády, které byly vyňaty z maďarské jurisdikce.

            Perlasca se vrátil do Itálie a nechal si svůj příběh pro sebe. Podařilo se mu vše utajit i před svou rodinou, protože neměl pocit, že by udělal něco navíc, jen splnil svou povinnost.

            Kdyby nebylo skupiny zachráněných maďarských žen, které se ho po letech vydaly hledat, byl by jeho příběh navždy ztracen.

            Jeho činy se staly námětem úspěšné knihy Enrica Deaglia Banalita dobra, podle níž byl později natočen film, který v Česku vešel do kin pod názvem Perlasca.

 

 

Poslední polaroid (Das letzte Polaroid)

Nina Sahm

 

            Stačí pouhý den a noc u balatonského jezera k tomu, aby se mezi Annou a Kingou utvořilo silné přátelské pouto. Zatímco Kinga je ve vztazích s muži více než zběhlá, Anna je v tomhle ohledu zatím nedotčena. Jedinou věcí, kterou ji její extrémně prudérní rodiče vybavili do života, jsou odpovědi na záludné otázky vědomostní společenské hry Trivial Pursuit.

            Po deseti letech se Anna dozví, že její přítelkyně je v kómatu. Cestuje do Budapešti, kde odpor proti Orbánově vládě zanechal zemi v chaosu. Ale místo aby trávila čas u Kingina lůžka v nemocnici, stále více proniká do jejího minulého života, žije s jejími rodiči, poznává se s jejími kamarády a přítelem. Jednoho dne se ale Kinga probudí.

            Příběh plný dlouho ukrývaných emocí, které jednoho dne vyplují na povrch, a dramatické finále činí z knihy odlehčenou četbu o výjimečném dívčím přátelství a touze být alespoň na chvíli někým jiným.

            Nina Sahm je mladá autorka, vystudovala teatrologii, anglickou a německou literaturu na univerzitách v Lipsku a Budapešti. V současnosti působí jako novinářka na volné noze. Tento román je jejím debutem.

 

  

Hvězdná konstelace nad jezerem Como (Die Ordnung der Sterne über Como)

Monika Zeiner


Dva muži a jedna žena:

Může láska zničit přátelství?

 

              Berlín, Janov, Neapol… Jazzový pianista Tom Holler, který se právě rozešel s manželkou, se i se svou kapelou vydává na koncertní turné po Itálii.Během putování Toma pronásledují vzpomínky na minulost, přemýšlí o ztracených šancích a jeho cestování krajinou se prolíná s úvahami o lásce a smrti, které se dotkly jeho mládí.Tom se nakonec vydá k jezeru Como, kde se kdysi stala tragédie.Doufá, že by mohl znovu navázat spojení se svou velkou láskou, Betty Morgenthalovou a porozumět tomu, proč musel zemřít jeho nejlepší přítel Marc.Jak se pozná opravdová láska? A jaký smysl má smrt?

 

              Tom pozoruje hvězdy nad jezerem Como, prochází se místy, jež kdysi patřily  k jeho životu.A právě tady si začíná uvědomovat, že musí podniknout hlubokou sondu do vlastního srdce, aby pochopil, co se tady tenkrát doopravdy stalo, aby pochopil důvod, proč se jejich trojlístek přátel rozpadl.U jezera, kde Tom kdysi přišel o ženu, kterou miloval a o svého nejlepšího přítele, zjistil, že snad ještě má šanci na život.A možná i na lásku.

Nápadná lehkost autorčina stylu, příběh prodchnutý melancholií a hudbou.Ano, hudbou.Stačí jen naslouchat…

 

 

 

Škola opilosti (Die Schule der Trunkenheit)

Victoria Bar


Kulturní dějiny alkoholu v sedmi semestrech

Příběh kultivovaného potěšení

 

              Všude, kde se setkávají lidé – ať už je válka nebo mír, ať jsou bohatí nebo chudí, vždycky se spolu napijí.Historie lidstva by bez alkoholu nebyla myslitelná.A kdekoli spolu lidé pijí, vyprávějí si příběhy – dokonce i o alkoholu.Alkohol a civilizace se zkrátka a dobře vyvíjejí souběžně.A co vlastně pijeme, když si zajdeme do baru? A kdo vymyslel či poprvé namíchal slavné nápoje, které pijeme dodnes? Jaký vliv na nás alkohol vlastně má? Jak ovlivňuje dění světa? Škola opilosti předkládá historii alkoholických nápojů v mnoha příbězích či anekdotách a je bohatě ilustrována.

 

 

Zápas ve tmě (Sfida al buio)

Luca Blengino

 

literatura pro mládež


                Eric Torelli je kluk se srdcem na pravém místě, chytrý, milý, učí se na výbornou.Carlo Boschi je stejně starý, chodí s Erikem do stejné třídy, ale je jeho pravým opakem: má samé špatné známky, je zlý a naštvaný na celý svět.Jedináček, kterého úzkostliví rodiče rozmazlili a naučili ho pouze aroganci a nahlížet ostatní s opovržením.Carlo a Eric jsou jako „oheň a voda“, a přece je jedna věc spojuje: oba jsou slepí.Eric od narození a Carlo oslepl v důsledku autonehody.Jiskra jejich přátelství, jak už to u kluků bývá, se zažehne při jejich první potyčce.A to je začátek zápasu ve tmě ve dvou.

                 Román Luky Blengina, všestranného autora scénářů a komiksů, mluví o nelehkých vztazích mezi dospívajícími a mezi rodiči a jejich dětmi.A také o stereotypech a předsudcích, do nichž jsou mladí nechtěně vtaženi a které jim zabraňují vyrovnat se s vlastním osudem a překonat své frustrace.Pravidla hry života je naučí až pravidla sportu torbalu – fotbalu pro nevidomé –, který probudí ve všech skrytou vitální energii a chuť překonávat výzvy a překážky života.

 

 

Manja. Román o pěti dětech Manja (A novel about five children)

Anna Gmeynerová


Manja jim byla tak blízká, že tu nebyl prostor pro nenávist      

 

              Anna Gmeynerová vypráví dojemný a výpravný příběh, jenž začíná rokem 1920, kdy se narodí pět dětí, Franz, Heini, Karl a Harry, kteří se spřátelí s Manjou, dívkou z chudé židovské rodiny s velmi bujnou fantazií.Skupina dětí tráví veškerý svůj čas u polorozpadlé zdi na periferii města, kde se jim podaří vytvořit si svět sám pro sebe.Vliv politických změn se ovšem pomalu vkrádá a zasahuje do jejich osudů.Ačkoliv jsou připraveni bojovat za své přátelství a za Manju, stanou se oběťmi své doby, která Manju tragicky zničí, a stejně tak umírá naděje mladých na budoucnost lidstva.Příběh románu se opírá o fikční i historickou rovinu, staví do kontrastu romanticky idealistický svět dětí s blázincem dospělých v době vzestupu nacismu k moci.

              Anna Gmeynerová se narodila v roce 1902 ve Vídni a byla součástí literární avantgardy dvacátých let.Svou kariéru zahájila v Paříži v roce 1932.Vdala se za ruského židovského filozofa Jaschu Murdocha a emigrovali spolu do Londýna.Román Manja vyšel v Amsterodamu v roce 1938. Autorka zemřela v New Yorku v roce 1991.