A TEĎ: SVĚT! NEBOLI CO JE VENKU, DO TOHO MI NIC NENÍ (Und jetzt: Die Welt! oder Es sagt mir nichts, das sogenannte Draussen, 2013)

Sibylle Berg

Překlad: Jitka Jílková
Žánr: činohra
Obsazení: variabilní (ženské postavy kolem dvaceti let)

„... netoužím po vrcholku Himalájí nebo po endoskopii střev, ale po citu, který znám z filmu. Mě ještě nikdy nikdo nemiloval. Tedy, v tom nesmírném smyslu, jaký nám ukládají média a umění. ... A přitom čistě opticky vyhovuji všem parametrům, které má splňovat žádoucí člověk naší doby. Mám zdravé zuby a jsem politicky korektní.“  

 

„Nejsme dostateční, protože naše těla jsou udělaná z masa, protože chátráme, ztrácíme tvar a v soutěži už nemáme šanci, asi tak od pětatřiceti. Svět už potřebuje jenom maratonce, vítěze, a zbytek jsou lůzři obalení tukem, kteří zahynou v záplavách. A ono už zase začíná pršet, by the way.“ 

 

Když je vám přes dvacet a právě žijete v Německu jako příslušnice střední třídy, můžete si dělat, co chcete. Prodávat přes internet viagru, občas spolu s kamarádkami někoho zmlátit, tu a tam si šňupnout koks, aby vám šla líp zumba, vsugerovat si lesbický vztah, držet nevlastního otce v zajetí ve sklepě. Nikdo se nad tím nepozastaví, stačí když se budete řídit právě módními klišé a svou činnost i pocity nazývat správnou intelektuální hantýrkou. Taky je třeba posílat esemesky, skypeovat, chatovat a vůbec být nepřetržitě on-line. Osamělosti se sice nezbavíte, vlastní matce život nevyřešíte, ale koho by to dnes deprimovalo, zítra se dá začít zase znovu, od začátku. Pokud ovšem nemáte velikost 38.

 

Hra A teď: Svět! neboli Co je venku, do toho mi nic není byla prestižním německým divadelním časopisem Theater heute zvolena Hrou roku 2014 (Stück des Jahres 2014). 

 

Inscenace hry v režii Sebastiana Nüblinga (Maxim Gorki Theater Berlin – Divadlo roku 2014) se s úspěchem představila v rámci Pražského divadelního festivalu německého jazyka 23. 11. 2014 v Divadle v Dlouhé.

 

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.