NOČNÍ ŽIVOTY (Nur nachts, 2009)

Sibylle Berg

Překlad: Aneta Hubinová
Žánr: komedie
Obsazení: 1 muž, 1 žena

PETR: Vždycky budu patřit do turistické třídy, nevystoupím z řady, i když se mnou špatně zacházejí. Budu jedním z těch, kteří leží s gangrénou v domově důchodců, pak přijdou letušky-ošetřovatelky a zeptají se, jestli chci kuře, nebo rybu. A závěrečným vrcholem mé kariéry budou studenti žurnalistiky píšící reportáž o útrapách stáří.

 

VRCHNÍ DUCH: Petr vytváří reklamní brožury pro jednu nejmenovanou spořitelnu a výrobce zvířecího krmiva. Nemá žádné ambice, natož nějaký vztah. Již několik let si pěstuje pivní pupek. Nebo že by si pupek pěstoval jeho? Každopádně od té doby neměl žádný pohlavní styk, pokud nepočítáme pár neuspokojivých setkání se známostmi z baru.
...

HLAS: To je Petra, v závorce má pětačtyřicet. Pracuje ve vývozní společnosti a nesnáší to… 

 

PETRA: …je to jen dočasné, než si něco najdu.

 

HLAS: Největší strach má Petra z toho, že se vlivem okolností stane tak poddajnou, až si s ní každý bude moct dělat, co bude chtít. Pochopila, že i její život někdy skončí – propásla šanci najít si partnera, dokud její tělo ještě nebylo biologicky za zenitem. Snaží se tedy předstírat, že ji vlastní život nezajímá.

 
 

Může člověk začít nový život uprostřed čtyřicítky? Ne? Anebo ano?
Petra a Petr, oba uprostřed čtyřicítky, se potkají na koktejl party. Jejich frustrace z obyčejnosti jejich životů, pocit, že se jim nic nepodařilo, ačkoli mají dobré platy, je k sobě až magicky přitahuje. Není to bezbřehá romantika ani velká láska, přesto se rozhodnou, že se vezmou a odjedou spolu do cizího města. Možná, že mohou nalézt štěstí s někým, kdo sice není princ / princezna z pohádky, ale jednoduše je s ním fajn. Petr a Petra si to myslí. Jsou tu ale také dva duchové, kteří jsou opačného názoru a kteří je dostali za úkol sledovat. Duchové mají v úmyslu jejich manželské plány sabotovat. Duchové se je snaží přivést k rozumu, vmísí se do jejich každodenního života, berou na sebe různé role a straší je vizemi neúspěchu, nemocí, stáří a chudoby. Z jejich snahy vznikají až hororové scény. 

         Není sen o novém začátku v polovině čtyřicítky až příliš odvážný? Budou mít Petr s Petrou dostatek odvahy, aby se ubránili sociálnímu tlaku, který hlásá, že před padesátkou není rozhodně prostor na žádné „bláznivé činy“?

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.