Nové drama skotského dramatika na českém jevišti

9.3.2018
Nové drama skotského dramatika na českém jevišti

DILIA ve spolupráci s Divadlem LETÍ uvádí 15. dubna 2014 v rámci cyklu 8@8 scénické čtení hry Davida Greiga: UDÁLOSTI.


Divadlo LETÍ, DILIA a Švandovo divadlo
uvádí v rámci cyklu scénických skic 8@8


15. 34. 2014 ve 20:00 hodin ve Studiu Švandova divadla 


David Greig
UDÁLOSTI

Režie: Jan Holec 
Překlad a dramaturgie: David Košťák
Hrají: Anita Krausová, Bořek Joura a sbor studentů DAMU

 

„Na víře není nic jednoduchého, Claire. To moc dobře víš. Jsme zkoušeni událostmi.“


Claire, která jako jediná přežila vražedný atentát, se vydává hledat odpověď na jednu z nejsložitějších otázek: „Proč?“ Prostřednictvím koláže útržkovitých rozhovorů sledujeme Claire, která se snaží myšlenkově, ale i fyzicky přiblížit svému tyranovi. Její motivací přitom není pomsta, ale obsedantní touha dojít pochopení.

Hra zkoumá destruktivní touhu člověka pochopit nepochopitelné a klade před nás otázku: jak daleko sahá odpuštění tváří v tvář krutosti. Hra pro dva herce a pěvecký sbor měla premiéru v roce 2013 na prestižním festivalu v Edinburghu, odkud se ihned dostala do dalších britských divadel, včetně londýnského Young Vic Theatre.

 

Je vtipná, ale nesklouzává k podbízivosti, moudrá, ale nemoralizuje, provokativní, ale zároveň citlivá. Pravděpodobně jde o jednu z nejlepších a nejdůležitějších her, kterou Greig zatím napsal.Daily Telegraph 


David Greig je skotský dramatik a režisér. Studoval anglický jazyk a divadelní vědu na Univerzitě v Bristolu. Po dokončení studia se stal jedním ze zakladatelů souboru Culture Theatre Company, kde nasbíral jako autor bohaté zkušenosti. Záhy začal spolupracovat
s Traverse Theatre, které ve Skotsku svým uváděním současné dramatiky vytváří ekvivalent londýnského Royal Court Theatre. V roce 2000 Royal Shakespeare Company uvedla jeho hru Victoria a jeho jméno se začalo objevovat i na britských jevištích. Přesto však zůstal věrný skotskému divadlu a při založení National Theatre of Scotland se stal jeho dramaturgem. V současné době se angažuje v boji o nezávislost Skotska. Jednotícím tématem jeho her je vliv globalizace na současnou společnost.


Vstupenky na scénickou skicu v ceně 80,-Kč zakoupíte na pokladně Švandova divadla.
Více informací na www.divadlo-leti.czwww.svandovodivadlo.cz

 

 

Projekt vznikl za podpory Hlavního města Prahy, Správní rady DILIA a Švandova divadla